„Jak se říká do třetice všeho dobrého,“ řekl Miroslav Reitinger z Českokrumlovského rozvojového fondu, který festival organizuje spolu se Sdružením cestovního ruchu Český Krumlov. „Loni jsme totiž kvůli koronaviru devátý ročník nemohli uskutečnit. Další pokus jsme plánovali na jaře, kdy nám ale štěstí opět nepřálo. Letošní festival bude maratonem osmadvaceti akcí, které budou moci milovníci vín navštívit.“ Během těchto setkání návštěvníci ochutnají produkci ze stovky rozmanitých vinařství. Se svými programy je do festivalového dění zapojeno patnáct restaurací. Organizátoři předpokládají návštěvnost kolem 2,5 tisíc lidí.

„Festival je tradičně postaven na čtyřech pilířích,“ řekl Miroslav Reitinger. „Vinobraní, které už proběhlo a v zámeckých sklepích se nám rodí možná naše nejlepší krumlovské víno, ale nechceme to zakřiknout. Dále Svatomartinská slavnost, která se odehraje přímo na svatého Martina na náměstí. Pak nejnáročnější část festivalu nazvaná Víno, gastronomie a kultura, která letos zahrnuje rekordních 28 akcí. A vrcholem festivalu bude oblíbená Zámecká slavnost vína.“

Za dobu trvání se Festival vína v Českém Krumlově stal jedním z nejlepších a největších festivalů vína v České republice.

Český Krumlov se oblékl do podzimního.
OBRAZEM: Vítr nechal Krumlov na pokoji. Slunce dalo vyniknout podzimnímu kabátu

Festivalu se účastní největší znalci v oboru a špičková vinařství. „Vína budou představovat významní sommeliéři Klára Kollárová, Michal Šetka, Ivo Dvořák, i majitelé vinařství a významné osobnosti nejenom českých a moravských vinařství, ale i světových,“ vyzdvihl Pavel Ševčík ze Sdružení cestovního ruchu. „Máme radost, že mezi nás zavítají Günther Brandl z Rakouska, Gunter Künstler, z českých hostů Gregorius Ilias, Jindra Kadrnka, Filip Mlýnek a další. Vína Malých Karpat představí nestor slovenského vinařství Fedor Malík, dostanete se i na Champagne Academy – ochutnáte ta nejlepší šampaňská vína, která jsou na světě. Na Zámecké slavnosti nebudou chybět zlatí, stříbrní, bronzoví vinaři roku z nejvýznamnější soutěže v ČR.“

Šíření vína v pivní oblasti

Kam krumlovský festival vína míří, vysvětlil Václav Pecha ze Sdružení cestovního ruchu. „Naším cílem a cílem festivalu je šířit kulturu vína v oblasti, která byla čistě pivní. Dneska je tu již řada restaurací a vinoték s nádherným širokým výběrem vín, úroveň je úžasná. Víno je královský nápoj. Nemusíte k vepřovému pít pivo. Můžete si k němu dát Müller Thurgau; k huse nemusíte mít pivo, můžete si k ní dát klaret Modrý Portugal. Víno můžete pít od rána do večera. Po ránu je vůbec nejlepší, zvláště když si dáte šampaňské. Večer můžete usínat se sklenkou vína a nemusíte si brát prášky na spaní nebo uklidnění. Víno je součást dne, součást života a součást kultury.“

Organizátoři festivalu nezapomněli ani na moravská vinařství postižená orkánem. „Nakoupili jsme vína v zasažených oblastech,“ sdělil Miroslav Reitinger. „Snažíme se tak v rámci našich aktivit pomoci alespoň sklenkou dobrého moravského vína. Nakoupili jsme vína v oblasti moravské Nové Vsi a obcí, kde dnes zřejmě mají pořád ještě jiné starosti.“

Příprava festivalu trvá rok a neobejde se bez četných sponzorů a podporovatelů.