V prachatickém Clubu 111 se již před utkáním polemizovalo o tom, koho nedostat pro osmifinále. „Po remíze Rusů s Američany v základní hrací době a jejich očekávaných výhrách v posledních zápasech je jasné, že ani výhra nad Švýcary nás nedostane přímo do čtvrtfinále," komentoval situaci v turnaji Petr Bárta a doplnil: „Těžko si vybírat z ostatních týmů pro osmifinále. Výborně hráli Slovinci, Norové i Rakušané. Pokud bychom chytli Slováky, je to zase derby, které je nevyzpytatelné."

„Těžko by se hrálo i proti Norům, hrají hodně tvrdě do těla. To by asi byl pro naše hráče problém," přidal do vínku Tomáš Pixa, gólman HC Vimperk.

Utkání se Švýcarskem ukázalo, že i tým helvétského kříže patří ke světové špičce a jeho loňské výsledky na světovém šampionátu nebyly vůbec náhodné. Již první třetina ukázala, že naši hokejisté mají problémy se střelbou a zakončením, Švýcaři nás jednoznačně přestříleli a dali také jedinou branku utkání. „Strašně málo střílíme. Musíme se více tlačit do branky a pokoušet se pálit z každé situace, jinak nemáme šanci se na olympiádě dostat ani do čtvrtfinále," komentoval výkon českých hokejistů již po předchozím utkání s Lotyšskem Jaromír Markytán, reprezentant České republiky do dvaceti let v hokejbale. Jeho slova se potvrzovala i v utkání se Švýcarskem, především tedy v první třetině.

V dalším vývoji utkání si naši hokejisté vytvořili řadu dobrých šancí, nastřelili i tyčky, ale gól nedali. „Fanoušci tady u nás zaslouží jedničku, hokejisté v Soči zatím tak trojku. Stále to není ono, ale musíme věřit, že se dají pořádně dohromady a minimálně dvakrát teď vyhrají, aby pak mohli bojovat o medaile," potvrdil svá slova po zápase s Lotyšskem i po tom dalším se Švýcary Libor Hykyš.
Fanoušci hokeje již určitě dobře vědí, že nás čeká bratrské derby se Slováky. „Všechno začíná odznovu. Pokud uspějeme ve vyřazovacích bojích, budou výkony ze skupiny zapomenuty," dodává s nadějí Milan Kocourek.