Na Šumavě je kůrovcová pandemie. Tvrdí to experti ze správy lesů a odborníci z Jihočeského a Plzeňského kraje, kteří v červenci několik dní zkoumali území Národního parku. Podle jejich zprávy je situace alarmující, obranná opatření nedostatečná a stávající systém péče vede k fatální devastaci Šumavy, jejíž následky jsou nedozírné.

Politici a experti požadují, aby se okamžitě sestavila pracovní komise, která vypracuje závazný krizový plán péče v parku. „Jestli se ve velmi krátkém časovém úseku nesestaví, jsem připraven vyhlásit na území Šumavy stav nebezpečí,“ uvedl dnes po poledni jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Ředitel parku František Krejčí s některými závěry expertů souhlasí. Musí se podle něj udělat revize první zóny i bezzásahových území. Odmítá však, že by situace s kůrovcem byla kritická. „Myslím si, že žádná krize se nekoná, zvýšený stav kůrovce máme, ale nevidíme ho jako krizový,“ reagoval Krejčí.

Zdrženlivě hodnotil závěry expertů ministr životního prostředí Ladislav Miko. Potvrdil, že na Šumavě je kůrovcová kalamita, ale park ji dle Mikových slov velmi intenzivně řeší. „Neslyšel jsem dnes nic, co by mi zavdávalo jakýkoli důvod uvažovat o nějaké abnormální situaci. Pakliže nám něco uniklo, předpokládám, že zpráva nám ukáže, kde a jak,“ uvedl ministr.

Stav nebezpečí označil ministr za politické tvrzení, které ho má přitlačit k tomu, aby byl vstřícný k návrhu sestavit krizovou skupinu. „Já chci jednat věcně a pragmaticky, takže se zařídím podle obsahu té zprávy,“ doplnil Miko.