Hlavním bodem programu je vernisáž výstavy Kašpárci a kašpaři (z) Říše loutek, kromě toho se návštěvníci mohou těšit na autorské komentované prohlídky a Klauniádu Sladěny Šílené.

Kašpárek, nejprve zvaný Pimprle, je bezpochyby nejtypičtější a nejmilovanější postavičkou českého loutkového divadla. Má své předchůdce a příbuzné v Itálii (Pulcinella), Anglii (Punch), Rusku (Petruška) i jinde v Evropě, ba dokonce i v řadě exotických zemí. Nová výstava připomíná, kterak se na sklonku 19. století zrodil typický český Kašpárek – srdečný, nebojácný klučina, který svými vtípky baví (nejen) dětské publikum.

Na letní sezónu se ale především do Prachatic přestěhovaly loutky z významného amatérského Divadla Říše loutek, které za dva roky oslaví již sto (!) let existence – Kašpárci Vojtěcha Suchardy či Bohumíra Koubka jsou přitom přestaveni v kontextu dalších komických figur z repertoáru Říše loutek: šašků Flika a Floka, Náciho, Buma a Báce z Malého loutkového varieté a dalších šašků a paňáců. „V Říši loutek zjevně hledali nové možné komické typy – hrubozrnné i poetické, inspirováni současným divadlem (třeba předscénami Voskovce a Wericha), cirkusem i dávnou tradicí (třeba italskou komedií dell'arte). Tyto postavy ovšem neměly nahradit Kašpárka, ale doplňovat ho, doprovázet,“ říká autorka výstavy Lenka Šaldová z Divadelního oddělení Národního muzea.

První premiérou Divadla Říše loutek byla pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký v úpravě Anny Suchardové-Brichové. Kašpárek tu pomáhal princi vysvobodit princeznu z rukou zlého čaroděje. Bystrozraký na konci předpověděl: „Kašpárku, vidím jasně, co ti budoucnost chystá. Máš nejkrásnější poslání. Budeš obveselovat děti. Budou tě mít velmi rády. I ty máš dětskou duši, proto jim budeš tak blízký, že na tebe nikdy nezapomenou a nikdy pro ně nezestárneš.“ Jen za prvních pětatřicet let existence divadla se pak Kašpárek objevil v téměř osmdesátce her. Archivář Jan Novák z Říše loutek soustředil mnoho pozoruhodných materiálů, které ukazují tamního Kašpárka z různých úhlů pohledu – mj. je na výstavě k vidění série fotografií Suchardova Kašpárka v rozličných kostýmech nebo Koubkovy kašpárkovské kresby od konce padesátých let minulého století do současnosti. Divadlo Říše loutek zapůjčilo také originální vitráž z roku 1928 a pamětní desku z roku 1979. Na té jsou postavičky Kašpárka a jeho evropských příbuzných a připomíná důležitou událost z roku 1929, kdy byla v Říši loutek založena vůbec první mezinárodní divadelní organizace – UNIMA. Veřejná vernisáž výstavy Kašpárci a kašpaři (z) Říše loutek se uskuteční v sobotu 19. května 2018 od 14.30 hodin. Výstava potrvá do 21. října tohoto roku.

Kompletní program oslav dvoustých narozenin NM v Prachaticích – sobota 19. května:
10.30 Autorské komentované prohlídky
Stálou expozicí loutek a cirkusu provádí Lenka Šaldová a Hanuš Jordan
14.30 Vernisáž výstavy Kašpárci a kašpaři (z) Říše loutek
Součástí vernisáže bude projekce krátkého filmu s nejstaršími záběry z Říše loutek
16.00 Klauniáda Sladěny Šílené
Vystoupení zdravotní klaunky Jany Machalíkové
Během dne bude dále probíhat výtvarná dílna inspirovaná výstavou