Průměrná starobní penze v České republice je totiž něco málo přes deset tisíc. Ve chvíli, kdy se jim zvýší nájem a další poplatky za užívání městského bytu, jim na další přežití nezůstane téměř nic.

V případě jednoho konkrétního dvoupokojového bytu poblíž centra v majetku města Prachatice se nájemné zvýší o více než polovinu stávající částky.

Holé nájemné tam v současné době činí 1885 korun, od ledna to bude 2892 korun. Tedy nárůst o 1007 korun. K tomu je ale nutné připočíst dalších přibližně pět tisíc korun, což jsou zálohy na elektřinu, teplo, vodu, televizi a další poplatky.

„Za posledních dvacet let jsem se od města dočkala oprav v bytě za maximálně pět tisíc korun,“ vypráví vdova po sedmdesátce z Prachatic. Své jméno nechce zveřejnit, ale redakci poskytla veškeré podklady a výpočty městské správy ke zvýšení nájemného v bytě.
Na prstech jedné ruky počítá, že městská správa bytů a domů u ní za dobu, co v bytě žije, vyměnila jednou záchodovou mísu a tři vodovodní baterie v koupelně a v kuchyni. Víc nic. Ani ta okna dodnes nejsou plastová. Nikdy se nestalo, že by nájemné nezaplatila, nebo měla jiný problém s majitelem bytu.

„Na své náklady jsme si navíc už před lety opravili stará okna, kterými foukalo. A položili po celém bytě plovoucí podlahu,“ dodává a ukazuje na fakt, že bývalí sousedi v domě byli nuceni byt před časem opustit. Jenže město než volné ale zcela vybydlené prostory nabídlo dalším zájemcům, je kompletně renovovalo. „Proč mám platit i za někoho, kdo se nechová slušně,“ kroutí hlavou.