Obyvatelé města se ale s tímto nechtějí smířit. Vyzvali proto město Prachatice a především komisi životního prostředí, aby zvážilo kácení vzrostlých stromů.
Z výzvy se nakonec stala petice, neboť splnila veškeré náležitosti a je pod ní podepsáno více než tři sta obyvatel města a především lázní.
Zástupci společnosti proto v pondělí večer obyvatelům města vysvětlovali, proč chtějí stromy kácet a s jakou náhradní výsadbou počítají. Na veřejné jednání přišli projektanti s tím, že jsou schopni zachovat dalších deset stromů, které původně do kácení zahrnuli. Dub pyramidální ovšem zasahuje kořenovým systémem i korunou do objektu hotelu.


„Všechny projekty až na tenhle poslední počítaly s tím, že stromy, které tam několik desítek let rostou, a především dub pyramidální, zůstanou zachovány,“ argumentovala iniciátorka petice Jana Mühlsteinová. Poukazovala na to, že projektanti nestaví na zelené louce, zeleň tam byla dříve a představuje významný architektonický prvek. „Rozhodně by stálo za to zamyslet se nad tím, jak je zachovat. Veškeré vizualizace, které nám projektanti představili, jsou zasazeny do prostoru bez zeleně,“ dodala.


„Petici bereme velmi vážně, a proto jsme tady, abychom představili, jak chceme stromy, které pokácíme, nahradit,“ řekl na místě jeden z projektantů Jan Hesoun. Současný projekt je mnohem menšího rozsahu. Koresponduje však s původním územním rozhodnutím a stavebním povolením. Stavět by tak firmy mohly začít už letos v létě. Zahájení provozu je plánováno na léto 2013