Ke dvěma účastníkům setkání dřevosochařů Radku Smejkalovi a Janku Paďourovi se přidal ještě Robert Musil. Všichni tři měli přesně jednu hodinu, aby z neopracovaného kusu dřeva vytvořili sochu podle vlastního námětu. Všichni tři to zvládli ještě před vypršením časového limitu.

Rychlořezba patří k soutěžním disciplínám, i když v České republice je zatím v pozadí ve srovnání s jinými akcemi, kde se pracuje s motorovými pilami. "V Německu nebo Polsku jsou nejrůznější poháry. Divácky je to určitě vděčná a zajímavá řezbářská akce, při které mohou za jednu hodinu vidět od surového špalku, přes první řezy až po konečný výsledek celou práci na novém dílu. Stanovená hodina přece jen limituje rozsah, velikost i detail sochy. Je to o něčem jiném, než když máte na vytvoření sochy třeba týden, není možné řešit úplné detaily. I když se v rámci hodiny snažíme udělat co nejvíc detailů, je to pořád hlavně hrubá řezba. Není to nic, co bychom my, co tu jsme vyloženě vyhledávali, ale snažíme se tuhle práci přiblížit lidem. I proto se v rámci podobných sympozií rychlořezba předvádí. Nakonec se sochy buď umístí někde ve městě, nebo se draží pro nějakou charitativní akci, záleží na městě, jak se rozhodne se sochami naložit," říká jeden z účastníků ukázkového klání Radek Smejkal.

V rámci jedné hodiny stanovené pro tvorbu sochy ze surového šplaku dřeva tak měli diváci možnost vidět celou škálu nástrojů, které dřevosochaři při své práci využívají. "Na řezbu vůbec se vybavení neustále vyvíjí. Hlavně v Americe, kde to celé začalo, ale i u nás. Dneska už seženete spoustu různých nástavců na motorové pily, speciální lišty, které umožní dělat detaily. S normální širokou lištou zvládnete jen něco, detail už ale ne," vysvětluje Radek Smejkal.