Letos devátým zvířetem, které se podařilo zachránit a vrátit zpět do volné přírody ve Stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku, byl dospělý moták pochop. 

Před dravcem, který opět volně loví a létá v přirozeném prostředí, se pracovníkům stanice v Klášterci podařilo letos vypustit nejen další opeřence. Podle Petra Juhy ze záchranné stanice to byli strakapoud, netopýři, kos černý, puštík obecný, potápka roháč a srnec obecný. "Právě toho jsme do stanice dostali jako srnče, nicméně nebyl vypuštěný přímo do volné přírody, ale dali jsme ho tak zvaně do adopce Václavu Chaloupkovi. Dost možná z toho bude zase nějaký večerníček a pak pustí srnce do lesa. V podobných případech, kdy se srnčí dostane jednou do péče člověka, je jejich návrat do volné přírody. Ale spoléhali jsme na to, že Václav Chaloupek už má s podobnými případy bohaté zkušenosti, navíc bydlí na samotě v lesovně, takže přesně ví, kdy je ten pravý okamžik, kdy to zvíře vypustit do volné přírody. U srnců obzvláště platí, že bývají později agresivní a konec bývá zpravidla fatální. Zkoušeli se sice nejrůznější metody včetně kastrace, ale není to nic platné, jediné, co zbývá, je vystihnout ten správný okamžik a srnce vypustit do volné přírody," upozornil Petr Juha.


Dravce, kterého tento týden vypustili zpět do volné přírody našel před časem zesláblého právě u Strunkovic nad Blanicí Radek Matějka. „Pták byl hodně zesláblý, pravé křídlo tahal za sebou a o létání nemohla být řeč. I proto byl jeho odchyt vcelku snadný," popisuje příjem vyčerpaného motáka pochopa do stanice v Klášterci Kristýna Falková z NP Šumava. Vyhublý a zesláblý pták neměl žádná viditelná zranění a pravděpodobně souhra různých okolností, ke kterým patří i jeho dlouhý let z Afriky zpět do Čech, sehrála roli. „Nevěděli jsme pořádně, co s ním je. Nejevil jasné známky nějakého zranění, křídlo se zdálo být v pořádku, nebylo zlomené. Proto jsme jej pozorovali abychom zjistili, jestli může křídlo normálně složit. Bylo zjevné, že s křídlem sice pohybuje vcelku normálně, ale na létání to zkrátka nebylo. Proto jsme se domluvili i s paní doktorkou Šárkou Janáskovou, která s námi spolupracuje. Poradila nám, ať ho odčervíme, což jsme sice hned udělali, ale doporučila nám dát mu silnější dávku. A ta zabrala. Přidávali jsme mu i vitaminy, protože právě v té době přepeřoval. Zhruba po dvou týdnech se začal vzpamatovávat, létal na nižší větve v rozletové voliéře a po zhruba měsíci už létal v dobré kondici. Přidali jsme znovu vitaminy, abychom regeneraci posílili a bylo jasné, že budeme moci motáka vypustit do jeho přirozeného prostředí," doplnila Kristýna Falková.


A to se stalo v úterý na poli poblíž strunkovického letiště. "Zvolili jsme pro vypuštění místo, kde není zas až takový provoz, který by ptáka ohrožoval. Navíc tu před tím nejspíše i žil, takže by měl tohle prostředí znát. Jedná se o poměrně vzácné zvíře. Má smůlu v tom, že hnízdí na zemi, takže se stává terčem pro různé predátory, ale bohužel i pro zemědělskou techniku při sečení a podobně. Právě tím jsou docela ohrožení, ale nejedná se o kriticky ohrožený druh. Živí se různými obojživelníky, hraboši, rybami, které jsou spíše na mělčině, protože nedokáže lovit z volné hladiny. Takže i co se potravy týká, je tu pro něho vhodné prostředí," doplnila Kristýna Falková.

Nicméně ještě den před samotným vypuštěním měl zcela zdravý a vitální moták namále. „V pondělí se přes Klášterec přehnaly hodně silné bouřky. Dost jsem se obával, aby nepřišly kroupy a ptáka nezranily. Sice mají ptáci v rozletové voliéře i přístřešek, kde se mohou ukrýt, ale nebyli jsme si jisti, jestli by ho uměl využít. Takže jsme ho pro jistotu odchytli a přenesli do karantény," dodal vedoucí stanice Petr Juha. V úterý dopoledne se pak moták vrátil do známého prostředí. „Je evidentně v dobré kondici, nádherně letěl, nebyl tam ani náznak zaváhání, choval se naprosto přirozeně, jakmile viděl vzrostlejší porost, okamžitě se schoval. Takže věřím, že se mu bude dařit dobře," hodnotila Kristýna Falková chování dravce.

Přestože si na stanici vedou přesné statistiky, sama Kristýna Falková už přestala počítat, kolika zvířatům už pomohla dostat se do takové kondice, aby se mohla vrátit zpět do svého přirozeného prostředí. "V Klášterci máme i drobné pěvce, teď dokonce i z vlastního odchovu, které se chystáme vypouštět. Už jsme to přestala počítat, ale odhaduji to na padesát až šedesát opeřenců," dodává.

Zjistit, jaký bude další osud především ptáků, kterým na stanici vrátí zdraví, kondici a posléze svobodu, není prakticky až na vzácné výjimky možné. "Ptáky, které vypouštíme zpět do volné přírody, nekroužkujeme. Proto je složité zjistit o nich v budoucnu další informace. Ale u některých jedinců se nám to přesto částečně daří. Vypouštěli jsme například poštolku v blízkosti naší záchranné stanice a ta se opakovaně vracela. Ráda sedávala na střeše, takže byla snadno identifikovatelná. Další poštolku jsme vypouštěli v Prachaticích, kde vypadla z hnízda. Dali jsme ji dohromady a vypiplali, naučili jsme ji lovit. A když jsme ji v Prachaticích vypustili, docela dobře jsme ji poznali, protože docela hodně křičela, žádná jiná tolik ne. Je to zajímavé, že když pak procházíme po náměstí, křičí na nás, možná nás i poznává," říká s úsměvem Kristýna Falková.

V minulém roce podobně jako v úterý motáka pochopa vypustili pracovníci stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci do volné přírody šestnáct zvířat. A jak říká Petr Juha, aktuálně jsou tedy za polovinou skutečnosti loňského roku. "Takže předpokládám, že letos to bude víc zvířat. V rámci národní sítě záchranných stanic má naše stanice jeden z nejvyšších počtů zachráněných zvířat vypuštěných zpět do volné přírody. Nicméně ani nám se nevyhýbají úhyny, které k naší práci zkrátka patří. Občas k nám lidé donesou zvíře, které je posekané od zemědělských strojů nebo pokousané od predátorů, v takových případech se sice snažíme stejně, jako u jiných zvířat, ale vždy necháváme věcem volný průběh, nenecháváme zvířata utratit, prostě i to k tomu patří," konstatuje Petr Juha.


Stanice v Klášterci funguje už pět let, za tu dobu se už dá zobecnit, že mezi zvířaty, která sedo klášterce dostanou, převládají sovy. "U nich jsou zranění způsobená převážně srážkou s motorovými vozidly, což je rozdíl oproti například dravcům, kteří mají zranění hlavně po zásahu elektrickým proudem po nárazu na elektrické vedení. V sovinci v Borových Ladách pak končí většina sov, které se už nepodaří vypustit do volné přírody. I když většina jedinců v sovích voliérách jsou zdravé kusy, jsou mezi nimi i sovy s určitým handicapem, ale ne tak závažným, aby nebylo možné je prezentovat veřejnosti, hlavně dětem," uzavřel Petr Juha.