Jak se rodil tvůj vztah k železnici?

K ČSD jsem přišel z ulice, ale dráha měla systém a kouzlo, které mě chytly od prvního dne. První samostatnou vlakovou cestu jsem v Kašticích stavěl pro vlak s ruskými tanky na rakouskouherském hradle po telefonu s hákovým křížem; v roce 1983!

Pokud bys pro sebe měl vybrat jednu z následujících charakteristik, nádražák, recesista, spisovatel, regionální politik, která by to byla a proč?

Já se nejčastěji představuju jako nástěnkář. Vloni jsem byl na silvestrovském vlaku v převleku za Trautenberka a rok předtím za Gagarina. Tak si vyber…

Představ si, že jedeš na dovolenou a jako parťáka si krom rodinných příslušníků můžeš vybrat kohokoliv, bez ohledu na reálnost. Kdo by to byl a proč?

Nejraději bych někam letěl vzducholodí s hrabětem Zeppelinem, na nošení zavazadel bych si sjednal Karla Frištenského. Prozatím mi stačí vlakové výpravy, které po Evropě podnikáme s kolegou Petrem Čmerdou.

Jak se liší realita regionální politiky od představ, se kterými jsi do ní vstupoval?

Neztratil jsem ani iluze ani ideály. Za tři roky jsme dokonce udělali víc, než jsme předtím slíbili. Za to patří pochopitelně obdiv a dík naší starostce Martině Pospíšilové a všem kolegům, kteří táhnou za volarský provaz.

Čím bys byl, kdybys nebyl železničář?

Pomocný učitel.

17. listopadu Roman Kozák dává otázky řediteli Prachatického muzea Pavlu Fenclovi.

Ptá se Roman Szpuk
Narodil se v Teplicích 4. září 1960. V roce 1980 maturoval na Střední průmyslové škole v Teplicích a začal studovat na Vysoké škole ekonomické. V roce 1989 se s rodinou přestěhoval do Vimperka. Nyní pracuje na meteorologické stanici na Churáňově. První vlastní povídky uveřejnil v roce 1982. Je ženatý a má pět dětí.

Odpovídá Roman Kozák
Narodil se 18. září 1965 v Podbořanech (okres Louny). Volary navštívil poprvé v roce 1983 a od roku 1988 zde trvale žije. Zaměstnán je u Českých drah jako výpravčí a dirigující dispečer železniční stanice Volary. Autor pohádek a publikací věnovaných historii města a šumavských železnic. Je ženatý a má dvě děti.