Řeči se vedou, voda teče a peněz z dotací je pořád méně a méně. Za uplynulých patnáct let jsou nejblíže ucelenému koncepčnímu řešení největšího panelového sídliště ve městě konečně i Vimperští.
Dnes odpoledne by se měla vimperská veřejnost seznámit alespoň s částí navrhovaných opatření pro revitalizaci sídliště Míru. Studii revitalizace prostoru sídliště zadalo město v loňském roce.
Dotace z MMR:Jednou z podmínek dotačního programu ministerstva pro místní rozvoj pro regenerace sídlišť v roce 2016 je, že: obec má projekt regenerace sídliště schválený zastupitelstvem pro aktuální rok podání žádosti
o dotaci. Tento projekt je v souladu s platným územním plánem. Projekt regenerace sídliště i doklad o jeho schválení zastupitelstvem města jsou základní náležitostí žádosti o dotaci.
Program na podporu regenerace sídlišť přitom existuje již od roku 2000, kdy tehdejší Vláda ČR schválila návrh předložený ministerstvem pro místní rozvoj. První peníze z programu pak města čerpala poprvé v roce 2001. Mezi úspěšnými žadateli o dotaci byl z Jihočeského kraje v té době pouze Tábor, který získal dotaci bezmála 21 milion korun, rok poté byly s Táborem úspěšné i Strakonice. Prachatice se do programu regenerace sídlišť zapojily poprvé v roce 2005 a s výjimkou roku 2011 úspěšně čerpaly dotace z programu až do roku 2012. Za celé období se jim na dotacích podařilo na regeneraci největšího panelového sídliště vyčerpat zhruba 27 milionů korun a přibližně stejně vysokou částku vložilo město z vlastních prostředků.
Vyčíslení úspěšnosti města Vimperk ve stejném programu je, bohužel, vcelku jednoduché. Z programu regenerace nečerpalo ani korunu. Důvod je opět vcelku jednoduchý. Vimperk totiž doteď nemá zpracovaný koncepční materiál, který by regeneraci sídliště řešil. Nebyl ani v minulém strategickém plánu rozvoje města Vimperk, který platil na období od roku 2009 do roku 2014. Nakolik řeší revitalizaci sídliště nový plán rozvoje, není jasné, protože stále nebyla předložena konečná verze pro schválení zastupitelstvem města.
Za dobu, kdy ministerstvo pro místní rozvoj vypisuje dotační tituly na projekty revitalizace sídlišť, se čtyřikrát změnilo vedení města, svalovat vinu za absenci studie revitalizace či regenerace sídliště ve Vimperku na to současné, by nebylo fér. Nicméně je ve svých funkcích déle než rok a pro aktuální výzvu, v níž je 40 milionů korun, už je po termínu na podání žádostí. Další šance získat z programu regenerace nějakou dotaci bude možná až příští rok. Neujíždí městu Vimperk tak říkajíc vlak? „Já doufám, že ne," věří Jiří Cais, místostarosta města Vimperk a předseda výboru zastupitelstva pro rozvoj města. „Myslím si, že jsme nastoupili správnou cestu a zahájili práce na studii revitalizace sídliště," doplnil.
Dosavadní rozhodnutí o regeneraci panelového sídliště ve Vimperku:Usnesení ZM č. 342 ze dne 25. 6. 2012: Zastupitelstvo města rozhodlo zadat projektovou dokumentaci na akci „Projekt regenerace panelového sídliště". Hlasování: 14 pro, chybí Janda, Líkař, Bejček. Návrh byl přijat. Zodpovídá: S, MS, odbor IÚ, termín do 31.12.2012 (Nebylo splněno)
Usnesení č. 125 ze dne 27. dubna 2015: Zastupitelstvo města ukládá radě města zajistit zpracování studie revitalizace prostoru sídliště ve Vimperku a lokality osady Hrabice. Hlasování: 12 pro, 0 proti, 4 se zdrželi (Petrášek, Hudeček, Martanová, Bejček), chybí Zámečník. Zodpovídá: RM, termín do 31.05.2015
Usnesení RM č. 883 ze dne 17. 8. 2015: Rada města rozhodla v souladu s vnitřní směrnicí č.1/2014 dle článku V. zadat zakázku „Vimperk, regenerace panelového sídliště" dle předloženého návrhu.
Usnesení RM č. 895 ze dne 31. 8. 2015: Rada města posoudila nabídky uchazečů dle článku V. vnitřní směrnice č. 1/2014 na akci „Vimperk, regenerace panelového sídliště " a rozhodla přidělit výše uvedenou veřejnou zakázku uchazeči Ing. arch. Jaromír Kročák, jehož nabídka byla vyhodnocena jako nabídka s nejnižší nabídkovou cenou.
Usnesení RM č. 1013 ze dne 21. 9. 2015: Rada města rozhodla uzavřít smlouvu o dílo, jejímž předmětem je zakázka na projektové práce „Vimperk, regenerace panelového sídliště" mezi městem Vimperk a Ing. arch. Jaromír Kročák.
Studie revitalizace sídliště měla být hotova do března. To je ale spíše nepravděpodobné, protože podle Jiřího Caise není ještě úplně před dokončením. „Celý proces zahrnuje několik veřejných projednání. Na prvním z nich, které se uskuteční tento pátek za účasti radních, zastupitelů i zpracovatele studie Jaroslava Kročáka, budeme prezentovat doposud navržené kroky. S obyvateli sídliště, kterých se to bezprostředně týká, bychom chtěli řešit systém dopravy," naznačil místostarosta.
Podle jeho slov navrhl architekt poměrně zásadní záležitost, a tou je zjednosměrnění celé dopravy v rámci sídliště. „Musíme zjistit, jak by to bylo veřejností vnímáno. Měli bychom vysvětlit všechny varianty a možnosti i to, jak by sídliště bylo alternativně napojeno na ostatní hlavní komunikace. Je to zásadní informace, takže doufám, že to bude vnímáno pozitivně," podotkl Jiří Cais. Pokud by nyní chtělo město dostát všem legislativním záležitostem při vyřešení problematické dopravy, pak by zachování obousměrného provozu podle platných předpisů znamenalo výrazné omezení počtu parkovacích míst na celém sídlišti. „Zjednosměrnění naopak vytváří další prostor pro další parkovací místa, navíc jsou navržena další tři technická opatření, jak bychom měli parkování rozšířit," zdůraznil místostarosta.
Vedení dopravy jen jedním směrem v sídlišti do a ze kterého vede pouze jediná přístupová komunikace z hlavní silnice, by mohl být problém. Dá se tedy vytušit, že v navržených řešeních je i vytvoření napojení na hlavní komunikace v dalších místech. „Ano, máme variantní řešení. Je skutečně otázkou diskuse, jak to udělat a potřebujeme znát názory a reakce občanů, kterých se to bude nejvíce týkat. V tuto chvíli se jezdí na sídlišti s minimem výjimek v krátkých úsecích v obou směrech, nicméně v některých místech musí jedno z protijedoucích aut počkat, než to druhé projede," uzavřel místostarosta Jiří Cais.