Dostane název Domov matky Vojtěchy. Takových zařízení je v současné době v Jihočeském kraji pouze několik a poptávka několikanásobně převyšuje nabídku.

„Míst pro takto nemocné lidi je zatím chronický nedostatek. Přitom je jasné, že společnost stárne. A i když se lékaři dokáží postarat o lidské tělo, na Alzheimerovu chorobu zatím nebyl objeven lék, který by toto onemocnění vyléčil. Proto je důležité poskytnout nemocným dobrou ošetřovatelskou péči,“ vysvětlil potřebu zařízení ředitel prachatického hospicu Robert Huneš. Podle jeho slov by mělo zařízení sloužit především lidem z Prachatic a jejich blízkého okolí.

Projekt je součástí Regionálního operačního programu, který je určen pro čerpání prostředků z fondů Evropské unie. S jeho pomocí by se navíc měla zvýšit i zaměstnanost v prachatickém regionu. „Část plánovaného domova by měla být plně lůžková s trvalým umístěním pacientů, druhá polovina by měla sloužit jako denní stacionář pro nemocné. V obou částech bude klíčovým prvkem péče zajištění bezpečnosti pacientů s tím, že by měl být zachován jejich předchozí způsob života,“ dodal ředitel prachatického hospicu Robert Huneš.

O osudu projektu se rozhodne letos v říjnu. Pokud bude schválen, začne se podle slov ředitele ihned stavět.

Co je Alzheimerova choroba:
Jde o degenerativní poruchu charakteristickou specifickým souhrnem fyziologických změn v mozku. Tato porucha byla poprvé popsána v roce 1907 německým neurologem Aloisem Alzheimerem. Je charakterizována jako progresivní mentální rozpad postupující do takového stupně, že narušuje schopnost se běžně pracovně a společensky uplatnit. Jsou narušeny paměťové a abstraktní myšlenkové procesy. K příznakům patří deprese, zmatené vnímání prostoru a času, neschopnost soustředění a komunikace.

Radek Štěpánek