Ne ve všech případech takto těžce nemocných je totiž nutné, aby byli hospitalizováni ve zdravotnických zařízeních. Domácí hospicová péče je specializovaná služba pro ty, kteří jsou sice nevyléčitelně nemocní, podmínky jim však stále dovolují setrvávat v pro ně nejpřirozenějším prostředí rodinného kruhu.
Služba by měla být poskytována každý den v roce včetně telefonických konzultací tak, jak je domluveno s pacientem a jeho rodinou. Cílem je dosažení co možná nejlepší kvality života pacienta a jeho rodiny.
„Naše nabídka není stále ještě dostatečně využívána. Nikdo se ale nemusí ničeho obávat, všechno funguje tak, jak má. Jsme schopni pomoci ze dne na den, domluvit si nezávaznou návštěvu a poradit, jak jen to půjde. Naše sestry mají k dispozici automobil, dojíždět tak mohou i do okolních měst,“ vysvětlil ředitel hospice Robert Huneš s tím, že součástí domácí hospicové péče je kromě léčby a kontroly bolesti také psychická a duchovní podpora pacienta a jeho rodiny a další nezbytné lékařské úkony.
Další součástí programu je i půjčovna lékařských pomůcek, které jsou pro péči o nemocné nezbytné.
„Nabízíme i náročné pomůcky jako je například polohovací lůžko, samozřejmostí je zaškolení rodinných příslušníků v požívání těchto zařízení. Zajišťujeme navíc také klasickou pečovatelskou službu, při níž náš pracovník vyřídí klientovi vše potřebné od pomoci s hygienou, přes vyřizování nákupů, až po návštěvy na úřadech, které jsou mnohdy vysilující i pro zdravého člověka,“ přibližoval dále nabídku nových služeb Robert Huneš.