„Problémy s vypisováním neschopenek jako takové zatím nejsou. Je to jen delší práce, protože jsou nyní mnohem podrobnější. Vše je teprve v začátku a lidé si na změny musí jednoduše zvyknout,“ popisuje praktický lékař pro dospělé ze Ktiše Antonín Kocna.
Podle jeho slov většina lidí ještě nový systém ani nezaregistrovala. „Spousta z nich o tom ještě ani neví. Myslím si, že to teprve pořádně začne až od února. Firmy zatím nevolaly s dotazy na konkrétní zaměstnance. Uvidíme, co bude dále. Je předčasné dělat nějaké závěry,“ zhodnotil.
Podle slov prachatické doktorky pro dospělé Heleny Krtoušové se ztížila především administrativní práce. „Rozhodnutí o pracovní neschopnosti má nyní šest částí, tedy od dvě více než dříve. Rozhodně nám to práci neusnadňuje, ba naopak. Taky je nelze mimo jiné při podpisování propsat. Musíme tedy podepisovat každý list zvlášť,“ popisuje.
První díl odesílá lékař na Okresní správu sociálního zabezpečení, druhý pak dostane pacient. „Novinkou je, že právě druhý díl po skončení dočasné pracovní neschopnosti zakládáme do pacientovy karty,“ popisuje dále.
Třetí část představuje hlášení zaměstnavateli. „Čtvrtou a pátou část obdrží také zaměstnavatel. Záleží na tom, jestli pacient bude marodit méně či déle než čtrnáct dní,“ hodnotí.
Velkou novinkou je podle jejích slov možnost vystavení neschopenky nikoli přímo obvodním lékařem. „Pokud je někdo například u chirurga nebo u očního, měl by ji vystavit přímo tento doktor. Pro pacienta je to tedy praktičtější,“ dodala.

Více v tištěném vydání v pátek 16. ledna 2009.