Vyčistit břehy nádrže totiž nyní umožňuje její snížená hladina. Orlická nádrž je podle slov generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly kvůli opravě lodního výtahu částečně vypuštěná. Do zahájení opětovného napuštění nádrže podle jeho slov zbývá už jen několik dnů. Do konce května by Orlík měla voda znovu naplnit.

Dobrovolnické akce Ukliďme Orlík!, kterou organizuje státní podnik Povodí Vltavy ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a Českým rybářským svazem, se zúčastnil i ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Vítám tuto iniciativu ve prospěch čistoty naší největší vodní nádrže a přírody vůbec. Děkuji dobrovolníkům za to, že přišli ve svém volnu,“ řekl v sobotu ministr a zmínil nález jedné italské holinky, velikosti 46.

Neobvyklý nález z minulého menšího úklidu připomněl i ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. „Bylo to velké ocelové kolo. Nevíme, k čemu patřilo,“ podotkl s tím, že pytle, které dobrovolníci v sobotu naplní, budou ze všech lokalit postupně svezeny.

Z řad veřejnosti dorazila naplnit pytle odpadem Kateřina Tycová s kamarády z Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic. „Já i moji známí jsme tu poprvé. Předpokládám, že tu najdeme hodně plastů, vlasců, svačinové pytlíky, rybářské potřeby a další věci, které lidé odhazují. Vyrážíme podél břehu, kde je běžně napuštěná voda.Myslím, že na skály už nepůjdeme a bude to uklizené rychle, protože se nás tu sešlo hodně,“ odhadovala třicetiletá žena. S ní dorazil i Aleš Kárský. „Já jsem moc rád, že byla tahle akce zorganizována. Budeme uklízet pláže, křoví… Jinak my chodíme uklízet se skupinou Trash Hero. O téhle akci jsme se dozvěděli na internetu,“ přiblížil dobrovolník.

Od Prahy přijel Lukáš Jansa se sedmiletou dcerou. „Jezdíme sem výletit, na ryby, jsou tu pěkné turistické stezky. Na podzim jsme tu byli a viděl jsem, že je to tu poseté odpadky, a tak jsem si řekl, že je třeba využít vypuštěného Orlíku. Musíme podpořit čistou přírodu, jsou tu i ráčci. V létě to tu na koupání moc není kvůli sinicím,“ popsal místo, jež má rád. Orlík je velice oblíbenou rekreační oblastí na Písecku.

Na břehu v lokalitě Štědronín – Plazy se v sobotu po nepořádku rozhlížel i Petr Stýblo, ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody. Rozpovídal se také o odpadu, který by mohl na životě ohrozit různá zvířata a také popsal místo, kam dorazili příchozí.

„Teď chodíme po dně Orlíku. Stojíme zhruba tři čtvrtě metru pod vodou. Chceme uklidit nejen odpadky, ale je tu spousta rybářských vlasců. Ty ve vodě zůstanou na věčné časy a jsou hodně nebezpečné pro zvířata. Háček nevadí, ten zkoroduje a zmizí, ale vlasec je plast a ten vydrží desítky let,“ poukázal na nebezpečí, které může hrozit třeba labutím. „Stává se nám, že vozíme labutě do záchranných stanic, které mají vlasce omotané kolem nohou. Noha může zcela upadnout, jestli se nedostane rychlé pomoci. Takže sbíráme i malé odpadky. Rybáři jsou tu všude a je zřejmé, že pokud uvidíte kámen nebo pařez, tak tam určitě bude i utržený, dvacetimetrový vlasec.“

Doplnil, že škeblí se v orlické přehradě vyskytují různé druhy. „Je tu škeble říční, která není až tak vzácná, ale jsou tu i velevruby: malířský, tupý,“ vyjmenoval s tím, že když se hladina Orlíku na podzim snižovala, na březích zůstala spousta škeblí. „Rybáři, ochránci přírody i místní jich zachránili desítky tisíc. Ale tisíce jich tu také zahynuly.“