„Základem každého manželství je porozumění a vzájemná tolerance. V každém vztahu jsou totiž chvíle, kdy se člověk neovládne a utrhne se na partnera. A to je třeba umět přejít a srovnat. Tedy kdybych měl recept na šťastné manželství dát do jednoho slova, tak je to porozumění,“ zamyslel se nad dlouholetým společným životem František Kadoch. Společně spolu zpívají v pěveckém sboru Mír, kde paní Alena působí již pětatřicet let a František se přidal před třemi roky. František Kadoch má ve své ženě také prvního kritika své literární tvorby.
Radovat se z maličkostí i z každého dne a umět odpouštět. To je podle Věry a Karla Petrášových z Nových Hutí, kteří jsou spolu bez dvou let již rovnou padesátku, recept na šťastné manželství, ve kterém vychovali dceru a syna.
A co by v manželství podle nich ještě nemělo chybět? „Samozřejmě to nejde bez lásky, a ta mnohdy vyžaduje hodně trpělivosti a umění zpříjemnit si každou společnou chvilku,“ dodal Karel Petráš, který dodnes se svou ženou Věrou rád vyrazí na běžky, kolo nebo jen obyčejnou procházku.

Více v tištěném vydání ve čtvrtek 6. března 2008.

Jaroslav Pulkrábek