Jen Kvildu stojí podle starosty Václava Vostradovského udržování bílé stopy v jedné sezoně zhruba čtvrt milionu korun. „Letos se nám podařilo sice sehnat generálního partnera, ale jak to bude 
v sezoně příští, to nevíme," zkonstatoval. Podmínkou je, že všechny rolby musejí vyjet z pátku na sobotu tak, aby byla funkční Šumavská magistrála, tedy trasa od Lipna po Železnou Rudu. „Přerozdělením jsme pak dostali asi šedesát pět tisíc korun s tím, že musíme projet sto třicet. Pokud ne, bude příspěvek zkrácen," vypočetl Václav Vostradovský.
Běžkaři mohou přispět na trasy zasláním dárcovské SMS nebo zakoupením reklamních předmětů. Po zaplacení výrobních nákladů pak jdou peníze na údržbu stop. Jenže do nákupu takových předmětů se lidé nehrnou. „Spíš se ještě zlobí, že není stopa čerstvá zrovna, když vyrazili," kroutí hlavou starosta s tím, že sjezdaři, když chtějí jezdit, tak také platí.
Stožecký starosta Martin Černý potvrdil, že jednorázoví běžkaři za stopy neplatí nic. „Většinou přispějí ti, kteří se v obci ubytují. Hoteliéři reklamní předměty nabízejí," řekl. Jen v letošní sezoně najezdila stožecká rolba padesát až šedesát hodin. „Letošní sezona ale nebyla příznivá," upřesnil s tím, že současné financování obci nevyhovuje.