Nyní záruka, že v centru Šumavy nevzniknou další apartmánové domy nebo ubytovna pro nepřizpůsobivé. Bývalou rotu pohraniční stráže na okraji Borových Lad totiž vlastní Správa NP a CHKO Šumava.


Rozlehlý areál spolu s několika budovami včetně hlavního ubytovacího objektu nabízí různé využití. Podle ředitele Správy Jiřího Mánka vše využijí v prvním sledu hlavně pracovníci parku. „Areál jsme chtěli se záměrem centralizovat provozy na územním pracovišti Borová Lada. Areál bývalé roty je poměrně velký. Není to jen centrální budova, ale jsou tam ještě další nemovitosti, kde už dnes máme naši techniku. Pokud bychom tuto nemovitost nezískali, museli bychom techniku sestěhovat jinam a v tuto chvíli ani nemáme kam," připustil ředitel Jiří Mánek, kterému navíc podle jeho slov starostka Borových Lad dala jasně najevo, že není přijatelné, aby na území obce kdekoliv jinde parkovala Správa s její technikou. „Právě na územním pracovišti Borová Lada té techniky není málo," uznává ředitel Správy oprávněnost požadavku vedení obce.


Do areálu roty v Borových Ladech se tedy nepřestěhuje jen kompletní technika z Borových Lad, ale i provoz přidružené výroby v sídle lesní správy, kde se vyrábějí dřevěné lavičky a stoly pro návštěvníky Národního parku Šumava. Dál by se do bývalé roty měla přestěhovat celá lesní správa Borová Lada spolu se strážní službou.
„Pod správu Borová Lada spadá i oblast Kvildy, kde máme rovněž část techniky, ať už je to v areálu bývalé roty, nebo za objektem Informačního centra. Bývalou rotu budeme bourat a techniku musíme někam přemístit a pokud se týká techniky za Informačním centrem, ani to není nejlepší místo," uvedl Jiří Mánek.


Areál nejsou jen nemovitosti, ale také poměrně velké pozemky, které si říkají o využití pro ekologickou výchovu a práci s návštěvnickou veřejností. „Je to rozhodně lepší využití, než kdyby areál získal soukromý vlastník a postavil na pozemcích další objekty, což jsou záměry, které reálně hrozily. Díky tomu, že celý majetek přejde na Správu, tyto ne zcela žádoucí vlivy odpadají a na tom jsme se zásadním způsobem dohodli i s vedením obce Borová Lada, která převod areálu na Správu celou dobu podporovala a dnes nehrozí výstavba malometrážních bytů pro nepřizpůsobivé občany, což skutečně reálně hrozilo," zdůraznil ředitel Správy parku.


Aktuálně sice chce v areálu řešit Správa spíše provozní zázemí, nicméně úplně prvotní záměr, který předložila ministerstvu životního prostředí před rokem, byl, že by se hlavní budova využívala jako pobytové ekologické vzdělávací centrum pro děti s postižením pohybového aparátu. „Je to věc, která je v Evropě naprosto neobvyklá, protože postarat se o dvacet třicet vozíčkářů, ubytovat je pod jednou střechou tak, aby měli adekvátní sociální zařízení, je prakticky nemožné. Proto jsme plánovali takové zařízení vytvořit a věříme, že bychom byli schopni naplnit je celoročně. Je to něco, o čem můžeme do budoucna dál uvažovat," naznačil Jiří Mánek další možnost využití roty.


I když kolem roty vedou letní i zimní turistické trasy na Knížecí Pláně, budování dalšího informačního střediska v rámci roty Správa zatím neplánuje. „Spíše by tu měl vyrůst nějaký areál lesních her nebo venkovní areál, o tom reálně uvažujeme. O informačním středisku pod střechou, o tom v tuto chvíli není řeč. V rámci Borových Lad máme turisticky vyhledávanou rybí líheň, jakožto informační zázemí, nově je otevřena soví voliéra. A nedaleko Borových Lad je informační středisko Svinná Lada," vysvětluje Mánek.


Objekt lesní správy v Borových Ladech se po přestěhování stane zbytným majetkem, takže jej Správa nabídne k prodeji. „V první řadě jsme povinni nabídnout objekt organizačním složkám státu, v případě jejich nezájmu budeme vypisovat veřejnou soutěž," doplnil ředitel Správy parku Jiří Mánek.

Bývalé roty v národním parku na Prachaticku:
23,620 milionu korun činil rozdíl mezi první a poslední minimální cenou, za kterou nabízelo k odkoupení areál bývalé roty pohraniční stráže Krajské ředitelství Policie Jihočeského kraje. Nemovitosti začala policie nabízet zájemcům v prvním pololetí roku 2011, a to za cenu 38,2 milionu korun. Poslední nabídku učinila v únoru letošního roku.

Na Prachaticku to ale není jediný takový areál. Zatím neúspěšně se policie pokouší nabídnout k odprodeji podobnou rotu ve Stožci. Její původní cena byla odhadnuta v loňském roce na 41,1 milionu korun, nyní je v nabídce již za 13,61 milionu korun.

Bývalou rotu Kvilda vlastní nyní Správa NP a CHKO Šumava, která většinu objektů nechá zdemolovat.