Důvodem je několik let plánovaná rekonstrukce železniční trati mezi Horní Planou a Novým Údolím. Ta má trvat od 15. března do 27. června. A právě délka výluky, po níž musejí být z dopravy po Vltavské cestě vyloučeni cyklisté, bruslaři a pěší, znamená, že se tomuto opatření nedalo vyhnout. S ohledem na délku výluky totiž musí dopravce žádat o udělení licence, a to mu bez doporučení dopravního inspektorátu, že bude doprava v souladu s požadavky na bezpečnost a plynulost dopravy v daném úseku, nikdo nedá. „Tím, že se jedná o nepřetržitou dlouhodobou výluku, při níž je nasazována náhradní autobusová doprava, museli jsme mít vyjádření od Policie ČR. Ta vydala doporučení ve smyslu vyloučení pěších, cyklistů a bruslařů z přepravy v tomto úseku. To, zda se jím musela řídit Správa parku, mi není známo," uvedla tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

„Uzavírky tu nejsou ničím výjimečným a vždy se to řešilo tak, že náhradní autobusová doprava jezdila, stejně jako tudy chodili a jezdili turisté a vždy se tam všichni vešli. Uzavřením přijde obec o značnou část příjmu, který máme z parkoviště, pokud se týká jednodenních návštěvníků, kterých ale přibývá. Totéž platí pro hospody a penziony. Mám informace, že jim lidé začínají odříkat pobyty, ruší se pronájmy salonků, protože už vědí, že bude Vltavská cesta uzavřená. Je logické, že se všichni podnikatelé tady bouří, protože je to pro ně citelná rána do vazu," zlobí se starosta Stožce Martin Černý.

Ještě v pondělí 10. března na konci jednání všech zúčastněných k provozu na Vltavské cestě na Správě NP a CHKO Šumava se přitom zdálo, že se na silnici vejdou jak autobusy, tak turisté. Čtyři dny na to bylo ale všechno jinak. „Následně volal dopravní inženýr, že si to nevezme na zodpovědnost, kdyby tam došlo k nějaké nehodě. A podobně pak reagovala i Správa parku," uvedl včera ředitel Správy Jiří Mánek s tím, že důležitá je pro park především bezpečnost turistů. „V žádném případě nemůžeme riskovat, že by došlo k nějakému zranění projíždějícím autobusem, které budou po Vltavské cestě několikrát denně jezdit," zdůraznil ředitel Správy parku. A současně zdůraznil, že po dobu výluky nebude Vltavská cesta využívána k přepravě dříví.