Soutěž je určena pro studenty 4. až 6. ročníků medicíny. Do soutěže se přihlásilo 75 studentů a studentek tvořících 15 soutěžních týmů z lékařských fakult Masarykovy univerzity v Brně, Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Praze a Plzni, Univerzity obrany v Hradci Králové a Univerzity Palackého v Olomouci.

V současné době soutěž Medik roku organizují Jihočeské nemocnice, a.s. s podporou Jihočeského kraje. Každý rok se studentkám a studentům představí jedna konkrétní jihočeská nemocnice. „Cílem akce je podpořit studenty medicíny v jejich studiu, umožnit jim vyzkoušet si své znalosti a týmovou souhru v praxi v reálném prostředí jihočeské nemocnice na skutečných kazuistikách a příkladech z praxe. Současně jim nabízíme odbornou a finanční podporu k jejich dalšímu odbornému rozvoji včetně možnosti odborných stáží. Zároveň chceme využít akce k představení kvalitního technického i personálního zázemí naší nemocnice, kde mohou čerství absolventi nalézt atraktivní pracovní příležitosti,“ uvádí Ing. Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice Prachatice a.s., kde soutěž v roce 2015 vznikla.

Soutěžící se sjedou do Prachatic v pátek 19. dubna, kdy někteří z nich využijí možnost jít s lékaři na operační sál. Samotné soutěžní klání se odehraje v sobotu 20. dubna v areálu nemocnice a odstartuje v 9:20 hodin. „Připravujeme modely skutečných situací v reálním prostředí ambulancí a nemocnice. Studenti si vyzkouší své znalosti i zručnost v práci například při endoskopii, práci s ultrazvukem, na dialýze nebo chirurgickém šití a ošetření rány pod dohledem našich lékařů, kteří se s nimi rádi podělí o zkušenosti,“ dodává ředitel Čarvaš. Soutěžních úkolů je celkem třináct a až do poslední chvíle zůstávají obestřena tajemstvím, protože jejich názvy jsou například rozhledna Libín, Trojmezná, Velký Javor nebo Soumarské rašeliniště.

Prohlédněte si fotografie z minulého ročníku soutěže v Českém Krumlově: 

Fotogalerie: Soutěž Medik roku 2023 se letos konala v Českém Krumlově

Výsledky soutěže budou vyhlášeny v sobotu 20. dubna v 18 hodin na galavečeru v Kongresovém centru Prachatice. Kromě věcných cen od partnerů soutěže obdrží všichni účastníci také poukaz na letní stáž na jimi vybrané oddělení v kterékoli jihočeské nemocnici. Na neděli je pro účastníky soutěže připraven turistický a cyklistický výlet Šumavou.

I když soutěž vznikla v roce 2015 a měla tedy letos slavit jubilejní 10. ročník, koná se teprve ročník 9. V roce 2021 znemožnila její organizaci covidová pandemie a v roce 2022 se ze stejného důvodu sice uskutečnila, ale pouze v online podobě. Příští ročník soutěže přivítá Nemocnice Strakonice, a.s.