A to nejen svým klientům, ale i veřejnosti. Ve čtvrtek odpoledne tam totiž začal fungovat projekt s názvem Do cukrárny s knihou. Jeho smyslem by mělo být nabídnout klientům, ale i ostatním návštěvníkům cukrárny, v areálu domova kvalitní počtení v příjemném prostředí cukrárny.
Při plánování projektu se spojilo několik subjektů, každý z nich přispěl tím, čím disponuje. A i přesto, že zřizovatelem domova není město, ale Jihočeský kraj, projekt podpořili také zástupci města Prachatice. „Je to další myšlenka, která se povedla zhmotnit. A cukrárna nemusí sloužit jen klientům. Věřím, že v ní najdou příjemnou atmosféru i obyvatelé okolních ulic,“ popřál projektu při otevírání cukrárny místostarosta Martin Malý.
Na projektu se významně podílí také Městská knihovna Prachatice, která do nově zřízené kavárny zapůjčila část svého fondu, který se bude pravidelně obměňovat.
„Naše knihovna sice sídlí v hodně bariérové budově, to ale neznamená, že by byli bariéroví její pracovníci. Proto doufám, že projekt bude fungovat, jsem ráda, že se podařil udělat první krok,“ konstatovala ředitelka knihovny Hana Mrázová s tím, že projekt je jakousi exkluzivní donáškovou službou, která jinde v republice nefunguje.
Otevření předcházelo také vyprávění herců Josefa Bulíka a Hany Bauerové, kteří se podělili o vtipné historky z divadelního prostředí a také o své životní moudrosti.
Další příspěvek k projektu zajistilo Centrum Stroom Dub, jehož klienti budou pod dohledem sociálních pracovníků zajišťovat obsluhu v cukrárně a připravovat návštěvníkům za symbolickou cenu kávu či zákusky, s čímž začali ihned po slavnostním otevření, při němž také zajistili hudební doprovod.