Většinou silničáři silnice opravují a čistí, včera ale museli na jednu navozit pořádnou hromadu hlíny. A to i přesto, že z původní silnice zbyla jen část, a i ta je využívána jen sporadicky. Tedy donedávna byla.


Stavbou těšovické křižovatky si totiž zřejmě někteří řidiči vzpomněli, že na Husinec kdysi nějaká cesta vedla. Nad jejich počínáním jen nevěřícně kroutí hlavou Martin Grožaj z prachatického závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. „Podle stop tudy jezdí sice hlavně větší dodávky nebo menší nákladní vozidla, ale je evidentní, že si tudy zkracují objížďku i osobní vozidla," nechápe Martin Grožaj chování některých řidičů.


Ti podle všeho nešetřili ani soukromý majetek. Je tu spousta cestiček přehrazených hlínou, jsou tu stopy, jak se někdo snažil najít si cestu jinudy. Evidentně se někdo nestyděl jezdit ani po soukromých polích," dodal. Silničáři tak včera museli řešit poměrně nestandardní situaci a zvolili stejně nestandardní řešení. Dopravní značky by se totiž nejspíše minuly účinkem. „Na konci zrušené silnice jsme byli nuceni navršit hromadu zeminy a podobnou bariéru bylo třeba udělat i ze strany od Husince, aby na někým vyjetou cestu v louce nikdo další nevjel," zdůraznil Martin Grožaj.


Podle jeho slov je chování některých řidičů nepochopitelné i proto, že výjezdem přímo do stoupacího pruhu mohou ohrozit nejen sebe, ale hlavně jiné řidiče. „Co si budeme povídat, devadesátkou se tu rozhodně nejezdí a v těchto místech byste asi auto prakticky z pole určitě nečekali," dodal.
Je zřejmé, že nestandardní chování některých řidičů vyvolala přestavba těšovické křižovatky na okružní a s tím spojené stanovené objízdné trasy. Zatímco osobní auta a vozidla do šesti tun, která mohou využívat pro směr jízdy z Prachatic na Bavorov buď přejezd přes husineckou přehradu a dál kolem bývalého dětského domova podél Blanice do Těšovic nebo přes Vitějovice a Strunkovice nad Blanicí, objížďka příliš nezatíží, vozidla s vyšší tonáží mohou jen přes Vitějovice. A to zřejmě někoho zatěžuje natolik, že je ochoten riskovat.


A situaci by neřešilo ani zachování silnice II/145 v její původní trase právě pro případ stavebních úprav těšovické křižovatky. Podle Jiřího Klásy, vedoucího odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Jihočeského kraje, bylo již v době projektování jasné, že silnici zachovat v celé délce nebude možné. „Ústila by totiž přímo do stoupacího pruhu, což odporovalo všem platným normám a využití by měla pouze pro směr od Husince," uvedl Jiří Klása. V době, kdy se o zrušení silnice a jejím vyřazení ze silniční sítě jednalo, se tak diskuse týkala pouze rozsahu silnice, která by měla být zachována jen jako obslužná komunikace. „Nakonec bylo rozhodnuto, že původní silnice zůstane zachována jen částečně z důvodu dostupnosti lesních pozemků a nutnému přístupu k vodojemu," dodal Jiří Klása.


Na vytvořenou zkratku jsme včera upozornili také dopravní policisty. Podle Radka Polaty z Dopravního inspektorátu Policie ČR v Prachaticích vyjela hlídka dopravních policistů okamžitě na místo. „V tuto chvíli je vjezd přehrazen. Místo budeme nepravidelně monitorovat," dodal.