Do šedých kontejnerů patří plechovky od nápojů, potravin, kosmetiky a dále drobné kovové předměty. „Naopak do nich nepatří znečištěné plechovky od konzerv se zbytky jídel, plechovky od barev, olejů a velké kovové předměty,“ upřesnila Lenka Machartová z prachatického odboru životního prostředí.

Cílem instalace je další možnost třídění domovních odpadů, které jinak končí ve směsném odpadu, a zároveň zvýšení míry separace komunálních odpadů. Kontejnery město získalo v rámci dotace z Operačního programu životního prostředí.

Nově pak Prachatičtí potkávají v ulicích i takzvané chytré odpadkové koše na třídění plastu a papíru, kterých je v historickém centru rozmístěno hned deset. Nádoby mají v sobě lis a tudíž vhozený odpad stlačí. „Proto se nemusejí vyvážet tak často jako koše běžné. Jedná se o nádoby určené k odpadu z běžného provozu, který je spojený s turismem a drobným občerstvením. Instalace byla dokončena v uplynulém týdnu, takže na první signál, že je některá z nádob zaplněna, teprve čekáme. Odhadovat, jak dlouho to bude trvat, než se zaplní, nyní nelze, to ukáže až provoz,“ uvedla Marie Peřinková, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Prachatice.