„Jde o smrk pichlavý a kácet ho budeme v areálu bývalých kasáren,” upřesnil pro Deník jednatel Městských lesů Prachatice František Štěrba. Doplnil, že strom je zhruba dvacet metrů vysoký. K tomu, aby mohl být postaven na náměstí, bude muset být o něco zkrácen. „Jsme limitováni šířkou kotvícího zařízení na náměstí. Strom proto bude zkrácen na zhruba čtrnáct metrů výšky,” vysvětlil František Štěrba. Důvod zkrácení je jasný, prachatičtí lesáci strom uříznou tak, aby nemohlo dojít k jeho pádu. Kmen není možné ořezat, aby zůstal stabilní.


Pracovníci městských lesů začnou strom kácet v devět hodin ráno a okolo desáté se pak pustí do jeho ukotvení na náměstí. Následně se do práce pustí zaměstnanci technických služeb. „Během středy ho nazdobíme, vyzkoušíme osvětlení a připravíme tak, aby mohl být v neděli rozsvícen,” řekl jednatel Technických služeb Prachatice Rostislav Eichner. Následně pak pod strom nainstalují dřevěnou svatou rodinu, která je tradiční výzdobou Velkého náměstí.
Město si v letošním roce vystačí s vánoční výzdobou z let předchozích. „Svítící ozdoby jsme pouze zkontrolovali a případně vyměnili žárovky, nic nového jsme neinstalovali,” zkonstatoval Rostislav Eichner.