Dlužníkům chce město vyjít vstříc
Vimperk - Tento návrh se ale bude týkat pouze dlužníků, kteří jsou v nájmu v městských bytech jsou ochotni na oddlužení pracovat.
Nový občanský zákoník se dotkne také pravidel přidělování městských bytů. Ta chtějí Vimperští změnit nejpozději do konce prvního čtvrtletí.
Nebude to ale jediná změna, která se bude týkat městských bytů. I přes bouřlivou diskusi schválili před koncem loňského roku vimperští zastupitelé i možnost nabídnout tři byty v domě v Pasovské ulici jako jakési sociální bydlení. Podle místostarostky Jaroslavy Martanové mají tyto byty sloužit lidem, kteří dluží za nájemné a služby v městských bytech vysoké částky, ale je u nich předpoklad, že své dluhy uhradí. V tom by jim měla pomoci
i možnost bydlet po dobu maximálně tří let v menším bytě a hlavně s lokálním vytápěním. „Samotné nájemné
v těchto bytech není o tolik nižší, ale zásadní změnou je, že si zde nájemník zajišťuje sám vytápění a teplou vodu, což jsou výrazné úspory," zdůraznila místostarostka.
Zásadními podmínkami pro to, aby dlužník od města dostal, tak říkajíc, druhou šanci a mohl se nastěhovat do jednoho ze tří takových bytů, je, že kromě splácení dlužné částky bude hradit řádně nájemné a bude spolupracovat
s odborem sociálních věcí a poskytovatelem sociálních služeb na oddlužení. Podle některých zastupitelů je situace rodin ve Vimperku v mnoha případech kritická, pokud jde o dluhy. „Týká se to matek samoživitelek, kterým otec neplatí na děti, nebo rodin, kde jeden z partnerů přijde o práci," uvedla zastupitelka Věra Vávrová.