To jsou ti uchazeči, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než šest měsíců. Na konci dubna jich prachatický úřad práce evidoval pět set třináct z celkového počtu 1781 uchazečů.
„I když míra nezaměstnanosti ve srovnání s loňským dubnem byla podstatně vyšší, počet dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů se v procentuálním přepočtu snížil. Ve stejném období loňského roku jsme jich totiž evidovali téměř pětatřicet procent,“ vysvětlil zástupce ředitele Úřadu práce v Prachaticích Jan Dudek.
Práci hledalo navíc dohromady na sto šedesát absolventů a mladistvých, z tohoto počtu pak mladistvých bylo pětatřicet.

„V dubnu na veřejně prospěšné práce nastoupilo sedmatřicet uchazečů o zaměstnání, nejčastěji pak na pozici dělníka pro čištění města či obce,“ informoval Jan Dudek.
Dalších osmnáct uchazečů obsadilo společensky účelná pracovní místa, a to na pozicích administrativní pracovník, servírka, pomocný dělník, ošetřovatel hospodářských zvířat, ale například i jako izolatér, zahradník či truhlář.
Na rekvalifikaci se pak v dubnu vydal jeden z uchazečů, který si vybral Základní kurz svařování elektrickým obloukem tavící se elektrodou v ochranném plynu.