Sportovní hala postavená v Prachaticích před zhruba třiceti roky v akci Z bude totiž v létě uzavřena a čeká jí rozsáhlá rekonstrukce.

„Hlavně jsme chtěli objekt zateplit, opravit fasádu a vyměnit okna. Sportovci ale už léta volají po tribuně pro diváky, a tak jejich přání vyhovíme,“ zkonstatoval prachatický starosta Jan Bauer s tím, že navíc přibude terasa s výhledem na hřiště s umělým povrchem. Nová tribuna by pak měla umožnit vstup pro zhruba sto diváků a podle radnice by tak měla být hala více využívána.

Projektová dokumentace je hotová a 15. května se hala pro všechny sportovní aktivity uzavře, a to na zhruba čtyři měsíce. „Hledali jsme vhodný termín a vyšlo nám, že v letních měsících je hala nejméně využívaná,“ podotkl k termínu opravy Bauer. Letní soustředění sportovců se tak letos v Prachaticích konat nebudou. „Kromě zateplení, ale dojde také k opravě vytápění, přívodu vody a kanalizace,“ upřesnil Bauer. Fasáda dostane zelenožlutou barvu a bude tak ladit s barvami městského stadionu. O tom, že bude hala uzavřena se dozvědí případní zájemci o pronájem v létě oficiálně do konce ledna. „Hala slouží v létě jako náhradní varianta pro sporty, které by mohlo venku ovlivnit počasí,“ vysvětlil včera Deníku ředitel sportovního zařízení Jaroslav Černý, které halu spravuje.

„Hala si opravu zaslouží. Sice si novou tribunu zatím nedovedu představit, ale potřeba rozhodně je. Na zápasy se chodí dívat i maminky s dětmi, a když sedí v těsné blízkosti hrací plochy a míč létá vzduchem, jde o život,“ řekl jeden z hráčů sálového fotbalu v Prachaticích Robert Pekárek.

Finanční rozvaha říká, že náklady na rekonstrukci se vyšplhají na patnáct milionů korun. „Pět milionů jsme získalidotaci ze státního rozpočtu,“ doplnil k financování.

Prachatickou sportovní halu využívá pravidelně zhruba třicítka různých oddílů, ale také základní školy nebo policie a hasiči pro svůj služební výcvik. Svou základnu mají vvobjektu také stolní tenisté. „Nás se ale rekonstrukce příliš nedotkne,“ potvrdil jeden zčlenů oddílu a zároveň sportovní redaktor Prachatického deníku Vladimír Klíma. Vdobě, kdy má být hala rekonstruována nemáme žádné mistrovské zápasy. Pro tréninky pak stolní tenisté mají místo vpřístavbě haly. „I tahle část bude ale zateplena a zároveň tam budou vyměněna okna. Výměna oken je ale záležitost jen několika dní, což znamená, že se tomu budou muset treninky podřídit. Zateplení stolní tenisty pak neomezí vůbec,“ vysvětlil ředitel sportovního zařízení Jaroslav Černý. Navíc je uvnitř horolezecká stěna a i ta bude přes prázdniny nedostupná. Jaroslav Černý doplnil, že hala je nevíce využívaná od září do dubna a sportovní zařízení si za hodinu účtuje čtyři sta korun. Měsíčně to pak dělá vpříjmech organizace zhruba čtyřicet tisíc korun. Černý rekonstrukci vítá, podle něj totiž dojde především k nápravě starých chyba a tribuna je podle něj také zásadní a po skončení oprav, které skončí vzáří či říjnu letošního roku budou mít nejen sportovci ale i diváci větší komfort.

„Já osobně s rekonstrukcí haly souhlasím. Navíc vměsících, kdy je plánovaná, se nás vůbec nedotkne,“ odpověděl na dotaz Deníku, zda oprava zkazí fotbalové plány, jeden zprachatických hráčů sálové kopané v Prachaticích Robert Pekárek stím, že hrají vhale třikrát týdně od listopadu do března a vletních měsících využívají jednou týdně sousední hřiště sumělým povrchem.