Praktiky některých distributorů již prachatickým školám vadí natolik, že plánují instalaci elektronických zámků.

„Samozřejmě nám takové jednání distributorů vadí. Objevují se pravidelně zhruba jednou do týdne, a to i přesto, že máme u vstupu tabuli, která jejich jednání usměrňuje. Hlavně nám ale chodí nespočet zásilek elektronické pošty, firmy jsou v tomhle ohledu neodbytné,“ vysvětlovala ředitelka základní školy ve Vodňanské ulici Alena Nachlingerová s tím, že už o instalaci elektronických zámků ve škole uvažuje.

Rovnou dětem

Distributoři se spoléhají na to, že pokud dají věc do ruky přímo mladým žákům, ti své rodiče doma ke koupi přemluví. Navzájem se potom ve škole chlubí, kdo věc dostal a kdo odmítl. Takové praktiky jsou ale nepřípustné.

Mají zámek

„Nevzpomínám si, že bychom kdy měli podobný problém. Určitě bych přímo nikoho takového do školy nepustila. Teď navíc máme elektronické zámky a vidíme každého, kdo by se chtěl k žákům dostat,“ ujišťovala ředitelka základní školy v Národní ulici Hana Bolková.

Podle jejích slov jsou distributoři vítáni, vždy je ale nejprve nutné projednat důležitost koupě učebních pomůcek s rodiči, ne je postavit před hotovou věc.

Nejdřív k řediteli

Na prachatickém gymnáziu by distributoři také neměli mít šanci oslovit žáky bez vědomí pedagogického sboru.

„Zásadně takové jednání nepřipouštíme. Každý zájemce, který chce žáky oslovit, musí nejprve do kanceláře, kde jeho nabídku posoudíme a zvážíme, zda je pro výuku přínosná,“ uvedl ředitel Alexandr Zikmund.

Deník/Radek Štěpánek