Často však v různých oblastech využívají různé nástroje komunikace a sdílení informací, na které jsou léta zvyklí. Novinky někdo využívat nechce, někdo se jich obává, jiný o nich jen neví. „Abychom ale co nejlépe fungovali, chceme posunout osvědčené postupy používání těchto nástrojů do oblasti neziskových organizací a naučit dobrovolníky používat je v reálných situacích při řešení různých krizových scénářů, a proto jsme pro téměř čtyřicet dobrovolných členů ČČK uspořádali terénní cvičení na šumavském Zadově,“ řekla za pořadatele Zuzana Pelikánová z prachatického spolku ČČK. Námětem byly bleskové povodně, které zasáhly padesát objektů. Úkolem cvičících bylo v roli krizového štábu ČČK a terénních týmů zajistit kompletní monitoring zasažené oblasti, rychlé předávání informací na štáb a distribuci humanitární pomoci.
„Důležité bylo správné a včasné předávání informací pracovníkům v terénu a práce s daty v krizovém štábu, zkoušeli jsme nástroje využitelné pro řízení dobrovolníků včetně aplikace vyvinuté právě členy Českého červeného kříže pro potřeby mimořádných událostí,“ doplnil spoluorganizátor cvičení Petr Smetana z ČČK v Českém Krumlově.
Zkušenosti si ČČK z jižní části Šumavy nenechávají pro sebe, a tak na cvičení přivítali i kolegy z oblastních spolků ČČK z dalších částí republiky. Na šumavský Zadov dorazili jejich kolegové z Českých Budějovic, Jindřichova Hradce, Ostravy, Hodonína, Plzně a Prahy 7.