Developerské projekty a investory už nechce na svém území Kvilda. Obec s necelými sto sedmdesáti obyvateli chce zřídit stavební uzávěru. „Pomůže nám nastolit řád nejen ve výstavbě v centru obce, ale měla by podchytit i výstavbu v lokalitách jako je Vilémov, Hamerské domky a na dalších místech, kde je podle Kvildských nejcennější právě to, že je výstavba menšího charakteru," vysvětlil starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Obrana:Před časem zastupitelé Kvildy odsouhlasili směnu pozemků s Národním parkem Šumava, kde se obec vzdává atraktivních pozemků směrem k pramenům Vltavy. Na nich územní plán umožňuje postavit zhruba 20 nových rodinných domů. Jediný projekt, který obec podporuje, je sportoviště v centru obce.


Tento krok vítá i Národní park Šumava. „Je to osvícený přístup. Kvildští jasně řekli, kudy jít nechtějí a chtějí zkvalitňovat to, co už mají k dispozici. Obce v polovině devadesátých let od státu získaly pozemky, které chtěly využít k výstavbě místních, ale na některých místech toho využívají spíše developeři," říká ředitel Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený.


Stavební uzávěra je podle starosty Václava Vostradovského způsob, jak napravit nedostatky v územně plánovací dokumentaci z roku 1996.
Borovoladští mají s developery už zkušenosti. „Jeden velký developerský projekt tu už máme a nejsou s tím dobré zkušenosti. Nyní je v projednávání nový územní plán. Ten by nás měl v podstatě před podobnými projekty do budoucna chránit. Proto stavební uzávěru nepotřebujeme. Kvildským se ale vůbec nedivím, že ji chtějí," řekla starostka Borových Lad Jana Hrazánková.