VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti ze základní školy Montessori vyrazily na výlet

Prachatice - V pondělí 29. května byl horký jarní den, na nebi ani mráčku a celkem 25 dětí, 10 z Montessori třídy a 15 dětí Montessori školičky ze ZŠ Národní podniklo úžasný výlet do MEVPIS Vodňany.

1.6.2017
SDÍLEJ:

Ve Vodňanech strávili školáci z montessori celý den. Získali mnoho nových zážitků.Foto: Jana Jakubcová

Cesta vlakem byla rychlá, děti ochutnaly svačinky, které jim připravily maminky a už se začaly připravovat na výstup v cílové stanici. Svižnou procházkou prošla skupina z vlakového nádraží, přes náměstí a Říční ulicí až do areálu MEVPIS - mezinárodní enviromentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod.

MEVPIS byl na místě původního mlýna vybudován za podpory Operačního programu Životní prostředí Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Hlavním záměrem tohoto střediska je poradenství v oblasti ochrany vod a šetrného hospodaření s nimi, enviromentální výchova, celoživotní vzdělávání, informační činnost a metodická podpora v projektovém řízení.

Původní mlýn patřil panu Arnoštu Brokovi a jeho rodině, která zde v tehdejších dobách bělila prádlo pro celé Vodňany. V roce 1942 byl mlýn zkonfiskován okupační německou správou a rodina Broků deportována do koncentračního tábora, odkud se již nevrátila. Ještě za války dostala mlýn rodina Wolflů. Budova se později stala majetkem Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického a sloužila jako sklad krmiv pro ryby a rovněž jako ubytovna.

Po rozsáhlé rekonstrukci zde od roku 2014 sídlí Mezinárodní enviromentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod Vodňany Fakulty rybářství a ochrany vod JU. V areálu Jihočeské univerzity na děti čekala Ing. Petra Plachtová a program mohl začít. Nejdříve proběhlo seznámení s raky a povídání o jejich životě, kdo chtěl pohladil si raka signálního, raka říčního a raka červeného. Poté následoval aktivní odpočinek na místním hřišti, rybí houpadla, pevné chůdy, sjezd na kladkovém laně, zde se tvořily dlouhé fronty, a všichni by tu vydrželi možná až do večera.

Pitný režim účastníci dodržovali svědomitě, přihlásil se hlad a to už děti hledaly v batůžcích svačinkové dobrůtky. Po svačině si skupinka menších dětí prošla příběhem s kapříkem Metlíkem, kde se pohádkovým vyprávěním seznámily s mnoha druhy ryb, hlavní postavou byl kapr obecný, a dále jeho kamarádi kapr lysec, plotice, štika, sumec a další. Byla to pohádka o tom, že být rybou není vždy pohádka.

Školáci si prošli příběhem kam plují ryby, bylo to o tajemném životě úhořů, jejich vodních kamarádech i nepřátelích, které na své cestě do Sargasového moře a zpět potkávají. Když se blížil čas oběda, děti si ještě chvíli užívaly hřiště a pak hurá do univerzitní jídelny na báječný oběd, skvělá hrachová polévka a palačinky s domácí jahodovou marmeládou a šlehačkou na přání. Hlad byl pryč a honem ven, jenomže sluníčko hřálo až pálilo tolik, že si děti s chutí užily výtvarné aktivity ve stínu stromů a připomněly si významné okamžiky dne.

Před odchodem si ještě děti zařádily na úžasném hřišti, poté si příjemně zchladily nohy v místní říčce, kterou mohly přebrodit tam i zpět a na druhém břehu čekaly vrbové domečky. Na závěr už zbývalo jen osušit nožky běháním po jetelovém trávníku, doplnit vodu do lahví, obout botky, batůžky na záda a vyrazit směrem k vlakovému nádraží. Cestou se děti osvěžily narozeninovou zmrzlinou a šly tak rychle, že byly na nádraží vcelku brzy a nedočkavě vyhlížely příjezd vlaku. Vlak přijíždí, nasedat, odjíždíme směr Prachatice… a po krátkém odpočinku je čas vystupovat, rodiče své děti radostně očekávají na nádraží. Naše velké poděkování patří paní Ing. Petře Plachtové a MEVPIS Vodňany.

Za rodiče patří velké poděkování paní Ivě Zíkové, Lence Homeňukové a Petře Prixové, které zároveň přejeme k dnešním narozeninám hodně zdraví, štěstí, lásky a aby Ti život dopřál všeho, po čem tvé srdce touží.

Jana Jakubcová

Autor: Redakce

1.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

U Milevska při nehodě zemřel dvacetiletý řidič, sedmnáctiletý je těžce zraněný

Betlémské světlo, ilustrační foto.

Vzhůru do divadla

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Poprašek by mohl přijít i do nížin

Jižní Čechy – O víkendu k nám bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Bohoslužby na Prachaticku

Prachaticko - Kam o víkendu na bohoslužbu:

Kam o víkendu s bolavými zuby?

Prachaticko - Zubní pohotovsot na Prachaticku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT