Lenka Králová nechala loni upravit už přibližně tři roky starý projekt tak, aby odpovídal moderním požadavkům vyučování i školní zahrady. O projekt s názvem Zahrada v přírodním stylu se postaral Ondřej Semotán a ředitelka školy se rozhodla žádat o dotační peníze.

JEZÍRKO A OVOCNÝ SAD

Na první etapu, která vyjde na bezmála 430 tisíc, chce získat prostředky z dotace ministerstva životního prostředí, zhruba pětašedesát tisíc musí zaplatit z prostředků školy. Za tyto peníze by měl vzniknout školní výukový biotop, ovocný sad, živé vrbové tee-pee a komunitní ohniště. „S ohništěm tak vznikne prostor k setkávání rodičů s dětmi a pro další školní akce,“ vysvětlila Lenka Králová název komunitní ohniště, které by mělo být kamenné a s posezením.

TĚLOCVIČNA BEZ BARIÉR

Druhá etapa za 2,27 milionu korun počítá s vybudováním zahradní učebny, výsadbou trvalek ve školní zahradě a zajištěním bezbariérovosti pavilonu tělocvičny. Peníze na takové úpravy chce Lenka Králová získat z dotace od MAS Šumavsko, škola investuje zhruba 370 tisíc.

ZAČNOU UČEBNOU

Stavební práce začnou letos, ale od druhé etapy. „Učebnu i bezbariérovou tělocvičnu bychom chtěli mít ještě do konce letošního roku, tedy pokud dotaci získáme,“ ujistila ředitelka Základní školy v ulici Zlatá stezka. Až teprve potom začne firma pracovat na výstavbě biotopu a další úpravy ve venkovní části zahrady. „I to je záměrné. Plynule bychom tak navázali na stavební práce se třídou a tělocvičnou,“ zdůvodnila Lenka Králová.

Zahrada v přírodním stylu s ovocným sadem i jezírkem, to jsou plány vedení Základní školy Zlatá stezka v Prachaticích. Pokud škola získá dotační peníze, do konce letošního roku postaví přírodní učebnu pro výuku žáků. Předfinancování celého projektu totiž zajistí rozpočet města Prachatice. Zastupitelům se projekt zpracovaný Ondřejem Semotánem líbil. Ředitelce školy Lence Králové proto 2,4 milionu zastupitelé odsouhlasili. „Právě slib předfinancování je jednou z podmínek k získání dotačních peněz,“ vysvětlil prachatický starosta Martin Malý. Peníze se po získání obou dotací zase do městského rozpočtu vrátí.

S moderní školní zahradou na Zlaté stezce dostanou školáci také nové herní prvky. „Plánujeme postavit lezeckou stěnu a sedací schody, které navazují na moderní přírodní učebnu,“ uzavřela ředitelka Lenka Králová.