Policisté při těchto akcích připomínají chodcům, jak správně přecházet vozovku. Zároveň kontrolují dodržování pravidel pro přecházení komunikace, jejichž porušováním pak riskují životy nejenom své, ale i ostatních účastníků silničního provozu. Slogan „Zebra se za tebe nerozhlédne“ má chodcům připomenout, že nemají absolutní přednost při přecházení a že bez rozhlédnutí se do vozovky nevstupuje.

Od letošního záři dostává preventivní projekt policie Zebra se za Tebe nerozhlédne novou podobu. Dosavadní preventivně informační činnost, cílená prioritně na bezpečí chodců při přecházení vozovky, doplní pracovní sešit pro děti, který je zaměřený na bezpečnost v silničním provozu, ale také na osobní bezpečí. Na děti čeká každý týden nové téma, které navazuje na roční období a s ním spojenou problematiku nejen v dopravě.

Materiál je volně dostupný a pracovat s ním může každý, kdo bude mít o to zájem. Více o podobě pracovního sešitu a odkaz na jeho stažení najdete na: https://www.policie.cz/clanek/zebra-se-predstavuje-v-novem-kabatu.aspx.

Příčinou mnoha tragických nehod je také nedostatečná viditelnost chodců. Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z reflexních materiálů, které odrážejí dopadající světlo až na vzdálenost 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.

por. Bc. Martina Joklová