Své o tom vědí v Chlumanech. „U bytovek jsme postavili nové hřiště pro nejmenší děti. A už máme stížnosti na to, že jsou děti hlučné,“ potvrdila Ivana Vlková, starostka Chluman. Ta si myslí, že dětský smích venku je lepší než dítě, které mlčí u počítače. „Myslím si, že je dobře, když děti dostaneme ven,“ doplnila.

Stížnosti ale může vyvolat i kulturní akce a vůbec se nemusí konat po setmění. „Máme za sebou zkušenost s tím, že i hudba, která zní v areálu při sobotních plovárnách, se nemusí líbit. A to se snažíme, aby nebyla nijak hlasitá,“ poznamenala Radovana Kutláková, ředitelka prachatického sportovního zařízení.

Děti, které jsou hlučné na hřišti a mohou tak rušit své okolí, nejsou předmětem stížnosti jen v Chlumanech. Zkušenosti s tím mají i vimperští strážníci městské policie. „V minulosti, když bylo vybudované nové hřišti na sídlišti, dostávali jsme stížnosti na to, že jsou děti hlučné, teď už se to ale nestává,“ uvedl Peter Macorlík, vrchní strážník Městské policie ve Vimperku.

Že by se strážníci setkávali se stížnostmi na hlasitost kulturních akcí přes den, to se nestává. Podle vrchního strážníka si obyvatelé města uvědomují, že se nejedná o rušení nočního klidu, ale o jednorázovou záležitost. „Samozřejmě, čas od času vyjíždíme k tomu, že se vzájemně ruší sousedé. Občas to může být i naschvál, ale to těžko dokážeme. Pokud je to přes den, snažíme se vše vyřešit domluvou,“ poznamenal.

Mimo kulturní akce, které jsou podle názoru některých obyvatel hlučné, vyjíždějí podle Iva Novotného, ředitele prachatické městské policie, strážníci například i k těm, kteří přeženou své hrátky se zábavnou pyrotechnikou.