Všechny děti jsou rozděleny do tříd podle věku. Většina z nich je na druhém stupni. „Část dne budou chodit na hodiny s ukrajinskou paní učitelkou, tu už máme domluvenou. Některé předměty děti absolvují přímo ve třídách, naše paní učitelky už připravily ukrajinsko – české pracovní listy,“ plánuje ředitelka ZŠ Národní. Na Národce počítají s tím, že posílí hlavně hodiny českého jazyka. Už mají domluvené paní učitelky, aby pomohly zdokonalovat ukrajinské děti v češtině tak, aby mohly případně studovat na střední škole.

Některé z rodin by chtěly alespoň na čas zůstat v Česku. „Jsou tady rodiny, kdy matka s dětmi přišly za tatínkem, který tady má dobrou práci. Zatím počítají, že by tu zůstaly třeba rok,“ popisuje Hana Bolková.

Na kolik vyšla na jihu Čech plná nádrž minulý pátek a nyní.
Podívejte se, o kolik za týden na Prachaticku vyskočily ceny benzínu

Ředitelka Národky má obrovskou radost z toho, jak se ke svým novým ukrajinským spolužákům chovají „domácí“ děti. Pomáhají jim, ukáží celou školu, popíší jak, to tam chodí a jazyková bariéra jim nedělá vůbec žádný problém. „Děti se dorozumí vždycky. Musím říct, že ty starší ukrajinské děti umějí dobře anglicky, takže jejich komunikace částečně probíhá v angličtině, ony si prostě poradí,“ říká ředitelka ZŠ Národní s tím, že viděla, jak parta českých kluků po škole vzala ukrajinského spolužáka na procházku městem, aby mu ukázala Prachatice. „Klučina vzal s sebou i sestru a naše děti jim to tady všechno ukázaly. Z toho mám velkou radost,“ dodává. Některé ukrajinské děti jsou ale zatím ostýchavé, mnohdy také ještě unavené z náročné cesty. „Hlavně na maminkách, které musely absolvovat několik dnů na cestě s malými dětmi, je únava přesunu hodně znát,“ hodnotí. Upřesnila, že děti, které se na Národku přihlásily jsou z různých oblastí Ukrajiny. „Jsou nejen z Kyjevské oblasti, podle mapy jsou napříč z celé Ukrajiny,“ upřesňuje Hana Bolková.

A protože děti u Ukrajiny přišly do Čech s minimem věcí a vůbec nepomyslely na školní potřeby, uspořádali na Národce sbírku školních potřeba a věcí na tělesnou výchovu. Do ní přispěli nejen rodiče dětí z Národky.