Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Déšť nechal lidi odpočinout jen chvíli

Prachaticko (10. 8. 2002) – Teploty sahající k pětadvaceti stupňům Celsia, přeháňky a bouřky slibovali meteorologové na sobotní den.

11.8.2012
SDÍLEJ:

Povodně 2002 - TěšoviceFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Od pátku, kdy začala voda pod Husineckou přehradou opadávat, začali lidé kolem Blanice vyklízet spoušť, kterou povodeň napáchala. Tedy alespoň tam, kde to bylo možné. Přesto lidé neztráceli optimismus. Věřili, že jim počasí dovolí co nejdřív vysušit domy, že bude stačit několik týdnů, aby se po hřišti v Husinci a ve Strunkovicích nad Blanicí znovu proháněli fotbaloví hráči a z tribun je mohli podporovat jejich skalní příznivci.

Na obcích plánovali opravy vymletých silnic. Odhady škod byly sice vysoké, ale pořád to nebylo nic proti tomu, co mělo postihnout Prachaticko za osmačtyřicet hodin. První povodňová vlna sice lidem připomněla, že síla vody je obrovská, zatím se ale stále držela zpátky. Jenomže už na sobotní noc předpovídali meteorologové návrat srážek a strach a obavy, že se bude opakovat situace z poloviny týdne, začaly sílit.

Bylo jasné, že předchozími srážkami promáčená krajina už by další déšť nepojala a po hráze zaplněné rybníky a nádrže jakbysmet. Krizové štáby, hasiči i záchranáři zůstávají v pohotovosti. Sobota končí, znovu prší.

Prachaticko (9. 8. 2002) – Povodňová vlna ještě ani zcela neopadla a je jasné, že škody, které v uplynulých dvou dnech napáchala, půjdou jen na jihu Čech do stovek milionů korun.

To, co se ještě v úterý zdálo jen málo pravděpodobné a co pamatují jen skuteční pamětníci, se bohužel stalo. Husinecká přehrada nedokázala pojmout obrovský příval a voda se poprvé nezadržitelně přelila přepadovými okny. Na její hrázi se střídalo auto za autem, ze kterého vystupovali lidé s fotoaparáty a videokamerami. Poprvé se objevil výraz „povodňový turismus".

Lidé v Husinci, ve Strunkovicích nad Blanicí, kolem i v samotných Netolicích využívají toho, že z nebe poprvé za ty dny neprší a vynášejí na sluníčko vše, co lze zachránit a usušit. V Prachaticích otevřeli slavnostně chodník v Primátorské ulici. Prachaticko má před sebou jen dva dny klidu.

Prachaticko (8. 8. 2002) – Po probdělé a dlouhé noci začínají lidé na Prachaticku nový den. Voda jen zvolna opadává a začínají se odhadovat škody, které napáchala povodňová vlna. Srážky ustávaly a v odpoledních hodinách se dokonce vyjasnilo a kdo mohl, začal s úklidem a odstraňováním následků. Nikdo nepočítal s tím, že prožité útrapy nebudou zdaleka poslední. Už tak byly škody obrovské.

Prachaticko (7. 8. 2002) - Doslova každou hodinu se s přibývajícím deštěm měnila situace. Pohotovost se postupně měnila ve vyšší stupně povodňového nebezpečí i tam, kde by to nikdo nečekal. Bylo jasné, že se na jižní Čechy valí povodeň, kterou tu lidé dlouho nepamatují.

K plnění pytlů pískem byla potřeba každá volná ruka, krizové štáby řešily co chvíli závažnější situaci, na nohou byli snad všichni dobrovolní hasiči od Strunkovic nad Blanicí přes Dub až po Podeřiště a Ktiš. I ty nejmenší potoky se proměnily v dravé řeky. Kdo mohl, sledoval meteorologická i televizní zpravodajství, a naději, že přestane pršet, předával dál, aby uklidnil ty, kteří se snažili bojovat s povodňovou vlnou.

Do svých slovníků si stále více lidí začínalo přidávat i slovo evakuace. Vyprazdňovalo se tábořiště na Soumarském mostě, odkud odjeli nejen táborníci, ale i děti z tábora a také filmový štáb. Sbalit své domy a odjet ale nemohli lidé kolem Blanice, ani podél Libotyňského, Zlatého či Bezdrevského potoka. A všichni věřili, že vydrží hráze rybníků, tolik charakteristických nejen pro Jihočeský kraj. Blížila se první hodně dlouhá noc.

Prachaticko (6. 8. 2002) - První bouřky byly jen předehrou dramatu.

V lidech ještě dozníval slunečný víkend. Meteorologové slibovali zataženou oblohu, s přeháňkami a ojedinělými bouřkami a teplotou kolem 25 stupňů Celsia. Tábořiště na Soumarském mostě plnili další návštěvníci a spolu s nimi i děti na tradičním letním táboře a také filmaři. Ti na Vltavě kolem Lenory natáčeli další scény z původního seriálu Proč bychom se netopili.

Asi jen málokdo by po ranním probuzení čekal, že název seriálu bude v následujícím týdnu až příliš blízko kruté realitě. Už v odpoledních hodinách se totiž nad Prachatickem a přehnaly první bouřkové přívaly, vydatný déšť sílil a mezi prvními, kdo zažil pocit beznaděje ze stoupající hladiny vody jinak téměř neznatelných potůčků a stružek, byli lidé na Lhenicku a Netolicku. Také jindy trochu ospalá Kratochvíle se záhy proměnila v téměř vodní zámek, když příkop kolem ní hodinu za hodinou plnily přívaly vody z rybníků nad ní.

Přesto všechno v úterý 6. srpna 2002 nikdo nevěřil, že by mohlo být mnohem, mnohem hůř. Do té doby spíše suché léto nezavdávalo příčinu k obavám ani z toho, že by vydatný déšť nedokázala zvládnout Husinecká přehrada. I odhady vodohospodářů byly spíše optimistické. Blanice a její přítoky sice byly rozvodněné, ale lidé žijící kolem nich byli na menší letní záplavy zvyklí. Podle předpovědi se mělo oteplit, srážky ustávat a pomalu odeznívat. Druhý den už bylo hodně věcí jinak.

Autor: Miroslav Fuchs

11.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Práce na budově základní školy pokračují.

Střecha na škole už je hotová

Ilustrační foto

Vyinkasoval peníze od zákazníku, šéfovi je ale nepředal

Sami obyvatelé si řeknou, jak provozovat hřiště

Vimperk - Za zřejmě nejlepší sportoviště ve městě považuje Pavel Dvořák, starosta Vimperka, nově budované hřiště na Lipce.

U sčítání hlasů je důležitá pečlivost, říká Jiří Ludačka

Prachatice - Než se ve dvě hodiny otevřou volební místnosti pro sněmovní volby, musejí volební komise už mít prostor kompletně nachystaný.

Kam na Prachaticku za kulturou a poznáním?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Boletice - Sto třicet policistů z pořádkové jednotky, včetně psovodů, strávili čtvrteční noc v boletických lesích. Trénovali pátrání po ztracených houbařích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení