Jeden z projektantů společnosti Milan Jirovec se zhruba pěti desítkám lidí, kteří na veřejné projednání petice do Radničního sálu v pondělí odpoledne přišli, snažil vysvětlit návrh současného projektu. „Původně společnost požádala o kácení čtyřiadvaceti stromů. Jsme ale schopni deset z nich ještě zachovat. Pokud však jde o dub pyramidální, který se stal symbolem petice občanů, musím říci, že nám přímo zasahuje do objektu, a to jak kořenovým systémem, tak korunou,“ vysvětlil. Všech čtyřiadvacet stromů mělo být podle projektanta nahrazeno. Poté, co vznikla petice a bylo–li by to pro lidi důležité, deset stromů architekt zachová, Tedy v případě, že to bude prioritou prachatických obyvatel. O kácení by měla v nejbližších dnech rozhodnout komise životního prostředí.
Projekt jako takový půdorysně nepřekračuje původní návrh. „Ze všech stran jsme ho zmenšili. Stromy, které chceme pokácet, budou nahrazeny jinak. A to nejen výsadbou v alejích, ale také solitérní výsadbou,“ dodal. Přesunutí objektu do jiné pozice by ale projekt vrátilo o minimálně dva roky zpět. Navíc by to stálo další miliony korun. A to podle projektantů ohrožuje celou realizaci stavby.


Projekt, který zpracovává společnost m4 architekti, podle nich bere ohled na krajinu a okolí. Navíc chce zachovat turistické trasy, které již zmizely v krajině. V případě, že by posunuli objekt, dostali by se do konfliktu s lesní cestou nad objektem. Zároveň však ale také projektanti zdůraznili, že v původních projektech sice byly dřeviny ponechány a nebylo požádáno o jejich kácení, ovšem stejně by následně došlo k jejich kácení. Dub pyramidální měl být totiž umístěn do niky, a to je podle projektantů naprosto technicky nesmyslné, protože kořeny by zasáhly do kanalizace. „Ten dub byl odepsaný od samého začátku, už v původním projektu, jen vám to ale nikdo neřekl. Takových praktik se ale snažíme vyvarovat,“ ujistil obyvatele hlavní architekt Resortu sv. Markéty Jan Hesoun.


„Nechceme tady vyvolávat konflikty. Kácení nikdy nezahájíme před fyzickou realizací stavby, chceme předejít situaci z minulé doby. V roce 2007 se tam vykácely stromy a následně projekt nikdo nezrealizoval. Chápu, že z tohoto důvodu můžete být naštvaní,“ dodal.
„Mělo existovat zadání tak, aby se v novém areálu postavilo něco, aby tam dub byl zakomponován. Nic takového ale v zadání nebylo. V návrhu, který je nyní, estetickou hodnotu solitéru naprosto ztrácí. Do budoucna ale trvám na tom, abychom s takovými zákroky byli seznámeni předem,“ vyslovil svůj názor člen komise životního prostředí MUDr. Juljo Hasík.


Obyvatele Prachatic ale zajímalo hlavně to, zda je možné projekt zcela změnit. Podle některých je stavba až příliš technická a nezapadá do rázu krajiny. „Plochá střecha připomíná paneláky na sídlišti,“ zaznělo z davu. Jenže obrázek, který mohli lidé v Radničním sále vidět, nekorespondoval se stavbou. Ukazoval pouze zasazení objektu do prostoru. „Pracovat budeme pouze se dřevem, kamenem a sklem,“ ujistili projektanti.
Je možné také polemizovat s přesazením dubu pyramidálního na jiné místo v areálu. Jenže podle vyjádření jednoho z nich by přesazení vyšlo až na deset milionů korun. Ovšem bez záruky. To, že se strom jinde ujme, se totiž ukáže za zhruba čtyři až pět let. „I tuto možnost ale prověříme. Nechám si zjistit, zda v pondělí řečená částka je pravdivá. Přesazení dubu je jednou z možností,“ řekl včera novinářům místostarosta města Robert Zeman. Iniciátoři petice si nechali prostor pro další vyjádření.


Pondělní jednání tedy nebylo poslední. Projektanti slíbili, že na příště připraví detailní prezentaci celého areálu se zaměřením na design celé stavby. V současné době ani není jasné, co bude s objektem Hvězda. „To, co tam teď je, tam nezůstane. Buď bude opraven, nebo zdemolován. Nemohu na to odpovědět. O tom rozhodneme do jara 2013,“ zakončil Jan Hesoun.