Asi sto padesát nespokojených nájemníků obsadilo včera ve tři hodiny odpoledne prachatické Velké náměstí.
Provizorním pódiem se jim stala kašna. V její těsné blízkosti mohli ti, kdo ještě nepodepsali, stvrdit svým podpisem petici nespokojených nájemníků. Ti totiž nesouhlasí s tím, že město skokem zdražilo nájemné ve svých bytech. Týká se to přibližně devíti set bytových jednotek ze čtrnácti stovek, které město vlastní.
Lidé, kteří bydlí v městských bytech, musejí od ledna platit zhruba o tisíc až patnáct set korun více. „Já budu platit víc o dvanáct stovek, nemám na to,“ stěžovala si postarší paní postávající u kašny.

Vydržte!

Jediní dva zástupci zastupitelstva, kteří se včera postavili proti veřejnosti, byli Ladislav Velich (KSČM) a Jana Krejsová (ČSSD).
„Nebuďte nešťastní, jděte dál za svým, požadujte po radnici snížení nájemného, máte na to právo,“ vyzývala Jana Krejsová s tím, že starost o své obyvatele, to je povinností obce.
Navíc ještě upozornila na fakt, že se v nejbližších týdnech bude schvalovat rozpočet města pro příští rok. (Zastupitelé by měli nad rozpočtem debatovat v pondělí 14. prosince, pozn. aut.). „Příjmy z nájemného se musejí objevit v rozpočtu a musí být jasně patrné, kam tyhle peníze jdou dál, a hlavně musí být hospodaření s nimi průhledné,“ vysvětlovala lidem Jana Krejsová. „Nechte si to vysvětlit a zajímejte se o to, kam jdou vaše peníze,“ řekla, aby se lidé vyjádřili k budoucímu rozpočtu města.

Zapojte se

Kroutila však hlavou nad tím, že lidé musejí prosit o to, aby jim město snížilo nájem, který jim skokově zvedlo. „Vedení radnice hraje na to, že polevíte, a oni si zase budou s vybranými částkami dělat, co chtějí. Nepolevte,“ podporovala svými slovy přítomné obyvatele města.
Podle jejích slov se totiž rozpočet města bez peněz za zvýšené nájemné obejde. „Spočítala jsem si to,“ uzavřela.
Po ní opět k amplionu vyrazili lidé, kteří si navzájem notovali, jak jsou jejich domy staré a žádných oprav se už léta nemohou dočkat. Většina z mluvících měla stejný problém, jejich dům chátrá, oni platí a město nic do objektu neinvestuje i přesto, že se lidé snaží diskutovat hlavně s vedením městské správy domů a bytů, ovšem bezvýsledně.
Zástupci nájemníků v městských bytech mluvili včera i o možnosti vyhlášení referenda na toto téma.

Komentář deníku:

S prázdnou kapsou leda na guláš grátis

Před dvaceti lety na Albertově mrazivý vítr, sníh s deštěm, teploty hodně pod nulou, včera sluncem zalité prachatické náměstí, pohoda a teploučko. A mohlo být i horko, alespoň někomu . Ale nebylo . . . Na demonstraci proti skokovému navýšení nájemného v bytech města se sešla zhruba stovka lidí a dva opoziční zastupitelé.
Koaliční zastupitelé neměli zřejmě už zájem na zviditelnění, na druhé straně někteří nájemníci mohli svůj boj již vzdát. Při přesilovce koalice v zastupitelstvu a kvůli alibismu zastupitelů bydlících v obecních bytech si nájemníci po jednání na mimořádném zastupitelstvu v pátek asi řekli, že to fakt nemá cenu.
Budou sice zatínat pěst, když uslyší, kolik milionů město proinvestovalo za poslední období, když sami museli zkrouhnout své rodinné rozpočty, ale co naplat. Sáhnou do kapsy a zaplatí.
Možná si také pomyslí za plotem hřiště u nového umělého trávníku za více než deset milionů, u rozvrtaného Parku mládí, kde má vyrůst areál pro hokejbal za devatenáct milionů, u ještě v červnu zavřeného koupaliště Hulák za několik desítek milionů, že je to vlastně dobře. Vždyť stejně nemají na to, aby těchto vymožeností užívali. Musí si totiž přibrat do rodiny další úvazek po večerech.
Ale mají se na co těšit. Peníze od sponzorů budou, takže se mohou těšit na alegorické vozy a plakáty s nápisy, jak moc záleží na lidech, promiňte na voličích, abychom si demokracii udrželi.
A třeba i nějaký gulášek dostanou zadarmo. A to se vyplatí!