Nápad uspořádat festival mají muzikanti z prachatické dechovky v hlavě už několik let a záměrně si vybrali letošní rok. „Právě letos si totiž připomínáme sedm set let o první zmínce o našem městě a zároveň jsme festival připravili jako jednu z doprovodných akcí letošních Slavností Zlaté stezky," upřesnil dirigent Franz. Doplnil, že Prachatice 2012 by měl být zároveň první číslovkou v tradici a letopočet se bude v příštích letech měnit.

Jelikož jde o festival první, pozvali prachatičtí muzikanti pouze dva zahraniční orchestry a jeden z České republiky, tedy přesněji z jižních Čech. „Ty dva zahraniční jsme vybírali podle toho, zda mají nějakou vazbu na republiku," řekl Václav Franz. Do Prachatic dorazí sbor z chorvatské Virovitice, což je městečko, které sousedí z Daruvarem, kde je většina obyvatel českého původu.

Druhý je pak orchestr z německého Durlangenu. Výběr nám usnadnila Hana Hentzschel, což je rockerka českého původu, která právě z německou dechovkou spolupracuje. A prachatičtí posluchači se tak mohou těšit také na rockový koncert její skupiny. Jako druhý český soubor přijal pozvánku Dechový orchestr Základní umělecké školy ve Vimperku pod vedením Petra Staňka. Pořadatel festivalu Václav Franz ho komentoval slovy: „Vimperský orchestr je vůbec jedním z nejlepších v České republice, snad z každé soutěže přivezl ocenění."

Festival je pouze jednodenní akcí. V deset ráno vyjde průvod od prachatického gymnázia a ačkoliv by se zdálo, že čtyři dechovky jsou málo, měl by průvod čítat na dvě stovky vynikajících muzikantů. „Průvod, který samozřejmě rozezní celé město, projde kolem městských hradeb Zahradní ulicí a Dolní branou pak vejde na Velké náměstí, kde je čeká oficiální přivítání," popsal úvod Prvního mezinárodního festivalu dechových sborů Prachatice 2012 Václav Franz.

Hodinu po poledni pak přijdou na řadu zhruba šedesátiminutová vystoupení jednotlivých pozvaných orchestrů. Vystoupení chorvatského tělesa by navíc měl doplnit jejich vlastní soubor mažoretek. Jedinečný zážitek pak čeká na posluchače v pět hodin odpoledne. To se totiž sejdou všechna čtyři hudební tělesa pohromadě a potěší uši Prachatických třemi společně secvičenými skladbami. „Pracovně tohle vystoupení nazýváme monstrkoncert a před publikum vystoupíme pod širým nebem, tedy zřejmě někde v okolí historické kašny uprostřed prachatického Velkého náměstí," pozval pořadatel akce Václav Franz na skvělý kulturní zážitek s tím, že celým dnem bude provázet prachatický radní Kamil Štěpán.

Ale společné vystoupení není poslední v sobotní nabídce. Večer od sedmi hodin  totiž na náměstí zazní rock. „Ačkoli jsme dechovkáři, máme rádi všechnu muziku, a tak jsme pozvali nejen německé rockery," doplnil prachatický dirigent.

Jako první v sedm na pódium vystoupí prachatická formace Fadžitulikistulán a po nich pak prkna opanuje kapela Hanky Hentzschel s názvem Mäx-Coverrock ze Schwäsch-Gmündu. Zábava je připravena až do dvou hodin ráno, pro tuto akci totiž radní schválili výjimku z vyhlášky města o rušení nočního klidu.
Rozpočet první akce svého druhu v Prachaticích čítá zhruba dvě stě tisíc korun. „Patnáct tisíc korun přispělo město Prachatice a dalších čtyřicet je pak grant od Jihočeského kraje, zbytek musíme uhradit z vlastních prostředků," vypočítal pořadatel.

Podle našich informací muzikanty nezaskočí ani špatné počasí. Mokrá varianta je totiž v záloze. „V případě deště komplet všechno přesuneme do sálu Národního domu, který nám město pro tuto akci uvolnilo bezplatně," uzavřel Václav Franz.