„Jednalo se o kontrolní akci za účelem zjištění protiprávního jednání na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, nesprávného parkování vozidel a kontrolu rekreačních objektů,“ shrnul na začátek zaměření policejní kontrolní akce vedoucí OOP Volary Pavel Bártík.
V prvních dvou hodinách policisté řešili pět přestupků, když tisícikorunovou blokovou pokutu si vysloužil řidič vozidla s prošlou STK. Zbylé čtyři přestupky šly na vrub podnapilých nezletilých mladíků ve věku patnáct až sedmnáct let. Nejmenší údaj alkoholu v dechu kontrolované osoby byl 0,37 promile, naproti tomu nejvyšší údaj byl 2,43 promile. „Uvedená protiprávní jednání byla oznámena příslušným orgánům na městských úřadech ve Volarech a v Prachaticích. Při kontrolní akci navíc policejní hlídky řešily přestupek proti občanskému soužití na čerpací stanici, kde podle svědeckých výpovědí napadli muže dva nezletilí mladíci,“ doplnil informaci k páteční akci Pavel Bártík.
Hodinu mezi půlnocí a jednou hodinou ranní věnovali policisté kontrolám zaparkovaných vozidel. „Bylo zjištěno celkem pět přestupků, které budou následně projednány s majiteli vozidel,“ uvedl vedoucí obvodního oddělení. Poslední část kontroly od jedné hodiny do pěti ráno byla zaměřena v rámci prevence proti vloupání do rekreačních objektů a pátrání po pachatelích uvedené majetkové trestné činnosti na kontrolu rekreačních objektů. „Policejní hlídky se věnovaly lokalitám Stögrova Huť, Brixovy Dvory, Soumarský Most, Rozvodí, Blažejovice, Zbytiny, Pálenec, přičemž nezjistily ani v jednom případě, že by se do objektů někdo vloupal. Na všech 23 zkontrolovaných objektů byly umístěny kontrolní lístky,“ ujistil Bártík.
Zvýšená kontrolní činnost z pátku na sobotu je podle vedoucího obvodního oddělení dána tím, že se v tuto dobu po městě pohybuje větší množství osob. „Tyto dny patří k rizikovějším. V provozu je i jedna diskotéka, takže jsme posílili policejní hlídky a každý pátek ve Volarech slouží minimálně tři policisté a psovod,“ vysvětluje Bártík s tím, že v případě kontrolních akcí, jako byla právě tato, posiluje hlídky o další minimálně dva policisty. „Při takových akcích se pak policisté zaměřují na dodržování zákazu podávání alkoholu mladistvým a nezletilým osobám, kontrolu osob u výherních hracích automatů, zajištění veřejného pořádku ve městě a dodržování pravidel parkování zejména na sídlišti. Součástí bývá také dopravně bezpečnostní akce, kdy jsou kontrolováni řidič, kteří odjíždějí od restauračních zařízení, zda neřídí vozidlo pod vlivem alkoholu. Závěrem akce je kontrola rekreačních objektů v území spadajícím do obvodního oddělení ve Volarech. Každý pátek bude přitom kontrolována jiná lokalita,“ shrnul Bártík.
Bezpečnostní situace ve Volarech se podle slov vedoucího zdejšího obvodního oddělení policie Pavla Bártíka částečně zklidnila poté, kdy skončilo provozování diskotéky v centru města. „Je ale fakt, že se teď část mládeže přesunula do jiné části města, ale uzavření Diskotéky Monika je přece jen znát,“ potvrdil Bártík.
Ke konci minulého týdne evidovalo obvodní oddělení PČR Volary rovných sto trestných činů, ačkoliv jsou v tomto počtu zahrnuty trestné činy vyšetřované službou kriminální policie nebo dopravní nehody zpracovávané skupinou dopravních nehod. „Z uvedeného počtu je 58 případů objasněných. V poslední době se nám podařilo objasnit sérii krádeží kamenných koryt a nejnovější případ krádeží autorádií je rovněž objasněn a spis byl postoupen na Okresní státní zastupitelství v Prachaticích,“ doplnil Bártík.

Pili jako velcí chlapi, ale datum narození říkal jasně, že na to mají ještě dost času

Je krátce po dvaadvacáté hodině a mlhou zahaleného města se prořezává světlo ze dvou policejních vozidel. Pět policistů z Obvodního oddělení Policie ČR Volary a psovod skupiny služební kynologie vyrážejí na páteční kontrolní akci.
„Pro začátek zkontrolujeme místní restaurace a pohostinství, jestli nepodávají alkohol mladistvým,“ vysvětluje vedoucí obvodního oddělení Volary Pavel Bártík.
22.20 hodin: Jenomže první hříšník nebyl ani mladistvý, ani podnapilý. „Vaše doklady a doklady od vozidla,“ vyslechl si řidič stříbrné felicie. I když ji jen řídil a její majitelka seděla vedle něho, doklady od vozidla se nenašly, zato policisté při náhodné kontrole zjistili, že auto má prošlou technickou. Policisté zaznamenávají první přestupek a řidič bude po zaplacení blokové pokuty lehčí o tisíc korun.
Ve stejnou chvíli, kdy policisté prověřují totožnost řidiče, míjí skupinku ve služebním stejnokroji mladík, kterému je zjevně chodník hodně úzký. „Pil jste něco,“ ptá se jeden z policistů. záporné odpovědi by nevěřil ani největší důvěřivec. Do akce ten večer poprvé zapojují policisté detekční přístroj Dräger na zjišťování alkoholu v dechu. Digitální údaj na displeji ukazuje 2,43 promile a datum narození v předložené občance potvrzuje, že na to má sedmnáctiletý mladík ještě čas. Policisté zjišťují, jakým způsobem se k alkoholu dostal. „Slavili jsme narozeniny jedné kamarádky v baru na sídlišti. Bylo jí patnáct,“ přiznává mladík, kterého po kontrole policisté posílají spát. Tomu se jejich společnost asi hodně líbila, a tak jim před spaním přišel na obvodní oddělení říct ještě jednu pohádku o tom, že se takhle opil na fotbalovém utkání v Praze. To už ale oba policejní vozy míří na sídliště zkontrolovat další podnik.
22.45 hodin: Poloprázdný bar naznačoval, že tady bude hlídka bez práce. Jenomže člověk míní a alkohol mění. Další sedmnáctiletý mladík měl sice s rovnováhou podstatně menší problémy, ale i u něho byl Dräger nemilosrdně přesný. Ačkoliv nadýchal jen 0,37 promile, ani on se vysvětlování doma nevyhne. Policisté usedají do vozidel. Deset minut před třiadvacátou hodinou se plány kontroly mění podruhé.
Ve vysílačce se ozve oznámení o potyčce na benzinové pumpě. Noční mlhu proříznou světla policejních majáků. Těsně před dojezdem na místo první vůz míjí dva vrávorající mladíky. Jeden policista zůstává na pumpě a zjišťuje, co se stalo, ostatní se vydávají za podezřelou dvojicí, která mezitím přidala do kroku a zmizela ve tmě. Zatímco jedno vozidlo projíždí město a pátrá po obou mladících, druhá hlídka zjišťuje podrobnosti od svědků incidentu.
23.15 hodin: Po chvíli hlásí hlídkový vůz, že jednoho mladíka má a odváží jej na služebnu. Krátce poté se k němu připojuje i druhý výtečník, který hledal azyl v jednom z místních nočních klubů. Na první pohled je jasné, že střízlivý rozhodně není a dechová zkouška informaci o tom, že vypil půl lahve vodky, jen potvrzuje údajem 2,42 promile v dechu teprve šestnáctiletého chlapce. Jeho o rok mladší spolubojovník byl na tom jen o poznání lépe, přesto nadýchal 1,28 promile. Jejich jednání bude mít pro oba ještě dohru.
05.00 hodin: Kontrolou zaparkovaných vozidel ve městě a rekreačních objektů končí noční akce a začíná nový den. Někoho bude bolet hlava, jiný si po probuzení přečte za stěračem pozdrav za špatné parkování.