K více než čtyřiceti dobrovolným dárcům krve, kteří si minulý týden převzali ocenění za dvacet, nebo čtyřicet odběrů, patří také dva dárci, kteří krev darovali již více než osmdesátkrát.


Zlatý kříž 3. stupně za více než osmdesát bezplatných odběrů krve převzal osobně Svetozár Hargaš z Volar.


Kdy jste poprvé daroval krev?
Začal jsem s dobrovolnými odběry v roce 1968 a od té doby dávám krev minimálně dvakrát do roka.


Převzal jste si Zlatý kříž 3. Třídy za více než osmdesát bezplatných odběrů krve. Kolik jich tedy skutečně máte?
Oficiálně mám 83, ale ještě jsem daroval krev před vojnou a na vojně, ale to se někde ztratilo, takže o tom nemám doklad. Ale dohromady mám 86 odběrů krve. Ztratil jsem někde průkazku, takže se mi tyhle tři odběry nezapočítaly.


K dárcovství krve většinou přivedou člověka kamarádi, vlastní úraz, který vyžaduje operaci, nebo podobná situace v rodině. Jak to bylo u vás?
Já jsem dělal ještě před vojnou řidičák a tehdy jsme všichni řidiči povolanci šli dát krev.


Máte přehled o tom, kolik z těch kamarádů, kteří s vámi byli u prvního odběru, u dárcovství krve dodnes zůstalo?
To ne. V té době jsem byl na Ostravsku a v Karviné a žádné kontakty na ně už nemám.


Pokračoval jste po návratu z vojny v dárcovství i doma?
Určitě, a nikdy to nebylo pro peníze.


Kde jste začínal s dobrovolným dárcovstvím?
Narodil jsem se v Uherském Hradišti a pak jsem byl na Slovensku. V Karviné jsem se učil jako horník, pak přišla vojna a potom jsem se oženil a přestěhoval do Volar. Takže ty úplné začátky byly na Ostravsku, kde jsem, tuším, získal za dobrovolné odběry bronzovou plaketu, nebo jestli to bylo už tady, to si nepamatuji, ale každopádně jsem s dárcovstvím pokračoval, když jsem se přestěhoval sem.


Mimochodem hornické řemeslo je spojeno se závažnými úrazy. Byl i to důvod, proč jste s darování krve pokračoval?
Je pravda, že v dolech byly často vážné i smrtelné úrazy. Takže i tam jsem chodil darovat krev i pro případ, že bych ji sám někdy potřeboval.

Za více než osmdesát bezplatných odběrů krve si Zlatý kříž 3. stupně odnesl Svetozár Hargaš z Volar.Dával krev ve vaší rodině někdo ještě před vámi?
To ne, já jsem z naší rodiny byl vlastně první a dneska už daruje krev celá moje rodina, takže žena, tři dcery a jejich manželé, i když jeden už nemůže a druhý pracuje v cizině a tady ho nevezmou.


A jakou máte vy krevní skupinu?
Já mám A+, co znamená, že je to nejčastější krevní skupina, má ji kolem padesáti až šedesáti procent lidí. Patří k těm skupinám, o které je při odběrech největší zájem, protože se také nejvíce potřebuje. Kromě této skupiny je zájem ještě o nulku, kterou může přijmout skoro každý.


Jak často sám darujete krev?
Dřív to bývalo tak, že chlapi mohli darovat krev každého čtvrt roku a ženy jednou za čtyři měsíce. Já jsem letos byl jen jednou, ne snad že bych nechtěl nebo nemohl, ale dnes už se odběry krve řídí přes počítač a transfuzní stanice sama si vybírá, jakou skupinu právě potřebuje. Když se na to dívám, tak dost často chodí ti, kteří mají A-, ale takové jako já tak často nezvou. Musím se prostě podívat na počítač, jestli jet mohu, nebo ne. Už se mi stalo, že jsem jel z Volar do Budějovic i s dcerami, které mají stejnou krevní skupinu, a vrátili jsme se zpátky s tím, že jsme krev nakonec nedarovali.


Jak se projevily změny v organizování dobrovolných odběrů a nutností jezdit kvůli tomu do Českých Budějovic? Neodrazuje to některé lidi od dobrovolného dárcovství?
Možná to některé odradilo, ale pořád jezdí sběrný autobus. Dřív jezdil z Volar úplně plný, jak je to teď, to nevím, protože jezdím autem a beru s sebou dcery i manželku.


Zmínil jste manželku a dcery, ale přece jen nebývá až tak obvyklé, že by mezi dárci byla převaha žen a vidět to bylo i při předávání plaket. Vnímáte to stejně, nebo je to jinak?
Když jezdíme na odběry, zdá se mi, že tam převažují mezi dárci spíše ženy. Je možné, že se to změnilo i tím, že chlapi jsou spíš více v práci a chodí jich míň, protože nedostanou volno.


Když jsme se rozhlédli po sále, kde seděli ocenění dárci, nepřevažovali jen ti dříve narození, ale jsou mezi nimi i dárci ve středním a mladém věku. Těší vás, že máte následovníky, a teď nemluvím jen o vaší rodině?
To je jasné, že jsem rád, že se najdou další lidé, kteří chodí darovat krev. I když je fakt, že mladší ročníky se začaly objevovat víc až v posledních letech. Před tím jich tolik nechodilo.


Kdybyste měl někoho nalákat, aby začal s dobrovolným dárcovstvím krve, jaké by byly vaše argumenty?
Podle mne je to i pro dárce samotného výhoda minimálně v tom, že bude vědět, jak je na tom zdravotně on sám. Při každém odběru se krev kontroluje a ví se, jestli je dárce zdraví nebo, takže i pro dárce je to určitá prevence.

Ocenění dobrovolní dárci krve: Zástupci Oblastního spolku Českého Červeného kříže ocenili dobrovolné dárce krve z Prachaticka a předali jim stříbrné a zlaté Janského plakety a dva Zlaté kříže 3. stupně.

Zlatý kříž 3.třídy (více než 80 odběrů)Svetozár Hargaš, Volary, Robert Dušek, Prachatice
Zlatá medaile Prof. MUDr. Jana Janského (více než 40 odběrů)Blahout Jaroslav (Bohumilice), Buchlovský Petr (Prachatice), Dobřenská Jiřina (Volary), Janošťák Pavel (Volary), Janoušek Vojtěch (Pěčnov), Kozák Roman (Volary), Melka Václav (Hájek), Pavlíková Alena (Prachatice), Sedlecká Jaroslava (Volary), Simota Václav (Husinec), Smola Antonín (Volary), Stehlík Arnold (Prachatice), Trněný Jiří (Prachatice), Vetrák Milan (Zdenice), Žurek Petr (Netolice)Zástupci Oblastního spolku Českého Červeného kříže ocenili dobrovolné dárce krve z Prachaticka a předali jim stříbrné a zlaté Janského plakety a dva Zlaté kříže 3. stupně.
Stříbrná medaile Prof. MUDr. Jana Janského (více než 20 odběrů)Bártová Romana (Prachatice), Běle Zdeněk (Volary ), Boňková Elena (Lažiště), Fessl David (Prachatice), Hodboď Martin (Budilov), Chumová Bohumila (Stachy), Kerekešová Petra (Prachatice), Klacek Petr (Prachatice), Kunešová Marie (Lhenice), Kuřátko Márius (Prachatice), Ludačková Jana (Prachatice), Marek Jiří (Bošice), Mařík Josef (Prachatice), Mikeš Petr (Prachatice), Mráz Pavel (Lhenice), Pánková Bohumila (Lhenice), Pech Jiří (Vitějovice), Pešková Zuzana (Prachatice), Pešková Romana (Prachatice), Podlahová Antonia (Lhenice), Pokorný Petr (Vimperk), Prokeš Miroslav (Prachatice), Pulkrábková Zuzana (Vimperk), Sosna Tomáš (Prachatice), Šveller Petr (Netolice), Vršníková Jitka (Volary), Žák Pavel (Vimperk)
Bronzová medaile Prof. MUDr. Jana Janského (více než 10 odběrů) Zástupci Oblastního spolku Českého Červeného kříže ocenili dobrovolné dárce krve z Prachaticka a předali jim stříbrné a zlaté Janského plakety a dva Zlaté kříže 3. stupně.Balvínová Martina (Vimperk), Bártová Jitka (Netolice), Bohoňková Marcela (Netolice), Boňková Elena (Lažiště), Brabec Dušan (Prachatice), Cvrk Miroslav (Vimperk), Čech Martin (Vimperk), Grožaj Martin (Chroboly), Hodinová Petra (Prachatice), Chválová Gabriela (Vimperk), Jandová Milena (Vimperk), Janoušek Jiří (Prachatice), Kleinová Věra (Vitějovice), Klouda Alexandr (Prachatice), Kobrová Marcela (Vimperk), Kraus Ladislav (Prachatice), Krejčová Jana (Záhoří), Kubaštová Jitka (Vimperk), Kušniriková Radmila (Prachatice), Lang Václav (Husinec), Lenc Eduard (Prachatice), Maháková Gabriela (Lhenice), Mráz Pavel (Trhonín), Petráň Miroslav (Borová Lada), Petrášková Marie (Hracholusky), Petříková Jana (Vimperk), Píchová Vlasta (Prachatice), Plojharová Libuše (Podeřiště), Podlaha Stanislav (Lhenice), Podlešák Luboš (Újezdec), Postl David (Prachatice), Rosa Petr (Nebahovy), Růžičková Lucie (Vitějovice), Schneedorferová Jana (Netolice), Sonák Zdeněk (Vimperk), Sýkorová Jana (Trpín), Šedová Karla (Hracholusky), Špetová Ludmila (Volary), Štíplová Blanka (Volary), Švejda Jan (Prachatice), Tesařová Martina (Prachatice), Vaculka Pavel (Volary), Zimmerhansl Michal (Netolice), Žák Petr (Vimperk)