To, že hygienici pozastavili štěpkování na netolickém vlakovém nádraží, přijímá vedení města jako fakt.


Úředníci jsou rádi, že nemusejí do sporu aktivně vstoupit, i když by podle tajemníka města Petra Kotrby případně postupovali stejně jako hygienici a měli stejné požadavky. Chtěli se ale vyhnout případnému soudnímu sporu s 1. píseckou. Řešení, jehož možnost využili hygienici, se jim zdá jednodušší.


„Byla to z našeho pohledu nejkratší možná cesta, kterou bylo možné štěpkování zastavit," řekl Petr Kotrba a ujistil, že město bylo na aktivní zásah přesto připravené, v případě, že by se pozastavení štěpkování opětovně dožadovali obyvatelé Tržní ulice, která s vlakovým nádražím těsně souvisí.


Ti ještě v létě zvažovali sepsání nové petice za ochranu proti hluku u svých domovů. Jak ale potvrdil tajemník města, žádná petice na městský úřad nedorazila a obyvatelé města si nestěžovali ani osobně u radních či zastupitelů.


Příčinou pro vydané rozhodnutí bylo pro hygieniky prokázané překročení limitů hluku. Diskuze o tom, zda je možné nádraží využívat k výrobě štěpky tak ustoupila do pozadí. Petr Kotrba ale ujistil, že do budoucna by chtěli zastupitelé města schválit takový územní plán, který bude podobným sporům předcházet.


Definice prostoru vlakového nádraží je totiž v současné době několik desítek let stará a pro současnou právní úpravu nepřesná.


„Budeme na to ale určitě pamatovat a v novém územním plánu už by mělo být jasně definováno, jaké činnosti bude možné v tom prostoru provádět a jaké ne," dodal tajemník města.