Do středy 8. května podle informací přednosty újezdního úřadu Vojenského újezdu Boletice Mariana Vargy ve vojenském prostoru cvičí 22. základna vrtulníkového letectva z Náměšti nad oslavou. „Cvičení je zaměřeno na navádění vojenských vrtulníků na cíl,“ upřesnil s tím, že tentokrát je výcvik v režii české armády. „Nalétávají sem ale také piloti letounů Eurofighter, kteří jsou cvičně naváděni na cíl,“ dodal. Připustil v oblastech kolem Boletic vyšší hluk, ale ujistil, že cvičení je tentokrát bez ostré střelby. Hluk z letadel a vrtulníků mohou lidé v oblasti zaznamenat denně mezi osmou a desátou hodinou večer, kromě středy 8. května. Stejně tak je pravděpodobný zvýšený pohyb vojenské techniky na komunikacích v okolí vojenského prostoru.

Už dva týdny cvičí ve vojenském prostoru dělostřelecký pluk. Jde hlavně o přesnost, zimní podmínky a terén, který nabízí různé nadmořské výšky.
Dělostřelci cvičí v Boleticích. Slyšet jsou desítky kilometrů

Po téměř celý květen je ale v Boleticích rušno, od pondělí 13. května na další dva týdny se tam bude konat výcvik vzdušných sil české armády. „Půjde o zkoušky nových vrtulníků,“ dodal. Klid nastane až poslední týden v květnu. „To plánujeme údržbový týden,“ řekl přednosta újezdního úřadu.

Turisté se vydají po stopách historie újezdu

Nejen vojáci ale obsadí v květnu Vojenský újezd v Boleticích. Až tam turisté mají běžně vstup zakázán a poslední volná turistická trasa byla v květnu zcela uzavřena. Den státního svátku 8. května se chystá výjimka. Je naplánován celodenní výlet vojenským prostorem a jeho okolím. „Chceme tak připomenout historii vojenského prostoru přímo na místě,“ popsal Marian Varga s tím, že exkurzi organizují spolu s Regionálním muzeem v Českém Krumlově. „Sraz máme ve středu 8. května před desátou hodinou před myslivnou Uhlíkov,“ dodal.

Do dřevěné rozhledny na Knížecím stolci se pustila dřevokazná houba. Až do odvolání je na ní vstup zakázán.
Trasa na Knížecí stolec se ruší. Turisté se tam už nepodívají

Půjde o exkurze s odborným výkladem o létech 1938 až 1947 z okolí Záhvozdí ve vojenském újezdu Boletice. Součástí vycházky budou prohlídky objekty lehkého opevnění z roku 1938 (ŘOPíků). Mluvit se bude o útěku gestapa, osvobození nebo vzniku vojenského újezdu. Slovo při turistické vycházce budou mít Jan Ciglbauer, Vladimíra Podaná a Ondřej Tichý. Po skončení exkurze bude možné zakoupit si na myslivně drobné občerstvení včetně špekáčků a na místě si je i opéct.