Podle statistik umírají na onemocnění srdce a cév dokonce dva ze tří diabetiků.

„Cukrovka je onemocnění charakteristické zvýšenou hladinou cukru. Spojena je ale také s vyšší hladinou cholesterolu, hladinou tuků, nadváhou a inzulínovou rezistencí, což vede ke zhoršení aterosklerózy čili kornatění tepen,“ vysvětluje diabetoložka Lenka Dohnalová.

Spolu s ostatními jihočeskými kolegy pečuje celkem o bezmála 60 tisíc diabetiků. Ti všichni by se měli snažit udržet onemocnění pod kontrolou „Čím je cukrovka vyrovnanější a blíží se k fyziologickým hodnotám, tím je diabetik více chráněn. K tomu slouží moderní antidiabetické léky,“ pokračuje MUDr. Dohnalová.

Nebezpečí pro naše srdce.

Lidé trpící diabetem by si měli podle zdravotníků obzvlášť připomenout dnešní Světový den srdce. Mnozí si totiž vůbec neuvědomují, že právě cukrovka je pro jejich srdce a cévy velkým nebezpečím. „Důležité je nejen o problému vědět, ale hlavně se rozhodnout začít ho řešit. Každý týden nebo měsíc to může být malá změna – omezit kouření, jít do práce pěšky nebo probrat s lékařem možnosti léčby GLP-1 agonisty. Ty řeší zároveň diabetes i riziko infarktu a mrtvice,“ vyzývají odborníci.

S motivací se cukrovkářům snaží pomoci i prostřednictvím facebooku a webových stránek www. nebudkarDIAk.cz plných zajímavých tipů.