Čtveřice maturantů z prachatického gymnázia si může v tuto chvíli už oddechnout. Nejen že mají za sebou podle svých slov nejtěžší zkoušku, ale navíc si už teď připisují plusové body, které většině z nich pomohou u přijímacích zkoušek na vybrané vysoké školy. Úspěšně totiž složili celosvětově uznávanou zkoušku z anglického jazyka First Certificate Exam (v překladu z anglického jazyka první, pozn. autora). Jedná se o cambridgeskou zkoušku, na kterou se studenti gymnázia připravovali necelý rok.

„Letos máme takové malé výročí, naši studenti zkoušku skládají už desátým rokem. A nejen naši studenti, protože zkouška je určená i pro veřejnost. Prachatické gymnázium je oficiálním partnerem Britského centra,“ objasnila Libuše Tesařová, která nejen, že v prachatickém gymnáziu vyučuje anglický a francouzský jazyk, ale navíc právě ona na zkoušku studenty připravuje.

V letošním roce se do zkoušek zapojilo pět studentů. Mimo zkoušky First (FCE) se jeden ze studentů gymnázia, Jakub Šlapák, po ročním studijním pobytu pustil do obtížnější formy, a to do zkoušky Advanced (CAE). I on byl úspěšný.

Před samotnou zkouškou absolvovali studenti intenzivní přípravu. „Myslím, že tohle byla ideální doba na to, abychom si zkoušku udělali. V budoucnu se tak intenzivně jako nyní asi už anglickému jazyku věnovat nebudu, před maturitou to byl ideální čas,“ říká Adéla Bártová, která se jazyku věnuje od třetí třídy základní školy.

Podle Václava Hrbka mají za sebou studenti dvě hodiny angličtiny týdně mimo vyučování a k tomu ještě domácí přípravu.

„Zatím jsme neměli větší příležitost mluvit anglicky delší čas. Tedy například na výměnných pobytech. Přesto se s ní setkáváme poměrně často a používáme ji,“ říká Štěpán Šanda.

Všichni zmínění maturanti jsou podle jejich vyučující Libuše Tesařové vynikající angličtináři. Už to, že zkoušky úspěšně složili, z nich dělá v podstatě nejlepší angličtináře ve škole. „Samotná zkouška určitě jednoduchá nebyla,“ přiznává Luboš Doležal a shoduje se se spolužáky, že maturita, obzvlášť státní část, pro ně bude rozhodně jednodušší.

Certifikát, který si osobně vyzvednou na Britské radě v Českých Budějovicích, jim pomůže i při výběru vysoké školy. „Většina ze škol totiž jednak zkoušku zohledňuje při přijímacím řízení, ale navíc školy zkoušku uznávají namísto zkoušek vlastních,“ poznamenala Libuše Tesařová.

„Co jsem se ptal při dni otevřených dveří na vybrané vysoké škole, tak s certifikátem budu v prvním a druhém roce školy mít započítanou zkoušku z angličtiny a až ve třetím ročníku mě čeká obhajoba bakalářské práce v angličtině,“ přiblížil, jak mu zkouška mimo jiné také pomůže, Václav Hrbek.

Jak sami studenti v tuto chvíli přiznávají, pokud by se do přípravy na zkoušku pouštěli znovu, zaměřili by se nejen na nedostatky, ale také na to, co jim nedělá v angličtině větší problém. „Ono naučit se gramatiku, to je spíše o citu. Takže já bych se zpětně ještě více zaměřila na reading (čtení, pozn. autora), s nímž nemám až takový problém,“ radí Adéla Bártová.

Už teď je ale jasné, že studenti gymnázia budou mít v ruce certifikát, který uznávají nejen školy a zaměstnavatelé v České republice, ale vlastně na celém světě.

„Zkouška se po celém světě koná v jeden den a vedou jí vyučující z University z Cambridge. Takže se vlastně nemůže stát, že by někdo dopředu věděl, co je zadáním zkoušky,“ přiblížila Libuše Tesařová se slovy, že získaný certifikát má celoživotní platnost. „Jsme rádi, že škola přípravný kurz na zkoušku zařídila a dík patří i vyučující Libuši Tesařové, která s námi měla trpělivost,“ shodli se čerství majitelé certifikátu uznávaného na celém světě.