„Na konci května evidujeme míru nezaměstnanosti 6,06 procenta,“ upřesnila Šárka Hynková z prachatického úřadu práce.
Ke srovnání připojila i to, že míra nezaměstnanosti poklesla o 0,85 procenta oproti letošnímu dubnu. Ve srovnání s loňským květnem je sice míra nezaměstnanosti vyšší, ale o pouhé 0,06 desetiny procenta.
Prachatický úřad eviduje ke konci května 1795 osob bez zaměstnání. „Pokles je markantní. Meziměsíční úbytek nezaměstnaných je přes jedenáct procent. Dvě stě dvacet čtyři lidí tak v naší evidenci ubylo,“ upřesnila Hynková. Srovnání s loňským květnem ale ukazuje, že je stále o 103 lidí v evidenci více.
Evidenci na úřadu ukončilo v květnu čtyři sta osmdesát pět lidí. „Tři sta devadesát osm osob si našlo nové zaměstnání. Ostatní byli vyřazeni z evidence pro jiné důvody, jako je například nástup na mateřskou, nebo důchodu,“ dodala Hynková.
Bezmála třicet sedm procent evidovaných osob pak pobírá podporu v nezaměstnanosti. Úřad ji totiž poskytoval 652 osobám. „Průměrně pak vyplácíme 5.183 korun,“ řekla.
Prachatický úřad může v současné době nabídnout dvě stě jedno pracovní místo. Počet volných míst se proti dubnu zvýšil o pětatřicet. Ve srovnání s loňským rokem je ale také jejich počet vyšší, a to o osm. „Na jedno volné pracovní místo tak na konci května připadalo v průměru 8,9 procenta,“ upřesnila Šárka Hynková.