Podle slov zdejší knihovnice Mileny Rundové, jež v knihovně pracuje devátým rokem, se jednou za čas totiž konají besedy a různé přednášky pro děti školního i předškolního věku.


„Snažíme se dětem přiblížit jak vlastně taková knihovna vůbec funguje. Už od nejútlejšího věku tak většina z nich ví, jak se podřídit výpůjčnímu řádu a jaké tituly si u nás zhruba mohou zapůjčit,“ přiblížila s tím, že stejně jako v jiných knihovnách, i v té čkyňské mají čtenáři možnost přečíst si knihy i z výpůjčního fondu, který se obměňuje z prachatického seznamu.

Obecní knihovna Čkyně
– Nachází se v budově obecního úřadu, kde je pro knižní fond vymezena jedna místnost, s tím jsou i spojené omezené akce, které se v rámci knihovny mohou pořádat.
– Podle statistiky letošního roku bylo půjčených knih 5189, registrovaných čtenářů 185, a z toho 70 dětí.
– Samozřejmostí je v místní knihovně i veřejný internet, který slouží nejenom pro místní, kam v neposlední řadě patří i čtenáři z okolních osad, ale i pro neregistrované uživatele.


Na své si kromě těch nejmenších přijdou ale i starší čtenáři. Jak totiž Milena Rundová dále upřesnila, do fondu se dostávají i nejznámější tituly, které čtenáři znají třeba z televizních obrazovek. „Děvčata si tak velmi oblíbila několikadílové Stmívání, rozhodně si ale u nás vhodnou knihu najde i starší generace. Já se snažím potřebám čtenářů vždy přizpůsobit, a tak, když každoročně doplňuji knižní fond, přihlížím k jejich připomínkám,“ ujistila knihovnice. Podle jejích slov valnou většinu čkyňských čtenářů tvoří ženy. „Doopravdy se v tomto případě jedná o všechny věkové kategorie. A jak je asi zřejmé, nejčastěji si půjčují žánry, kde se napůl mísí dobrodružství s romantickým příběhem,“ upřesnila s tím, že mnohdy si také půjčují tituly, které jsou vhodné pro jejich ratolesti.


Čtenáři, kteří navštěvují knihovnu, se i v dalším roce mohu těšit na nové knihy. Podle slov knihovnice tak určitě přibudou nejen tituly povinné četby studentů.


V letošním roce se také čkyňská knihovna zapojila do akce, kdy šlo o rekord v počtu čtoucích a poslouchajících. „U nás se zúčastnila nejenom místní mateřská škola, kterou jsem s několika knihami navštívila, připojili se i žáci školy základní. Nakonec jsme tak skončili s necelými sto šedesáti čtenáři,“ vzpomněla Milena Rundová. Většina z akcí, které se pořádají pod záštitou čkyňské knihovny, jsou prostě podřízené prostorám. Ty jsou totiž jen v části obecního úřadu. „Proto doufám, že bychom příští rok mohli získat místnost, kde by vznikl prostor i pro naše návštěvníky, například při besedě,“ doufá v rozšíření knihovny Milena Rundová.