Vyjma polohy v centru města a moderní techniky vše ostatní pokulhává, pokud se týká Městské knihovny v Prachaticích.


Přestože její ředitelka Hana Mrázová nové prostory svým kolegyním a čtenářům ve Vimperku už z principu nezávidí, i ona by už ráda viděla městskou knihovnu v novém. „Prachatičtí mají co nabízet nejen odborné veřejnosti, ale především čtenářům, a k tomu logicky nemohou sloužit sice nádherné renesanční budovy, ale přece jen dnešní době neodpovídající prostory. Kdo zná alespoň trochu naši knihovnu, ví, že neustále bojujeme s vlhkostí, plísní, se stísněnými prostory, s bariérami," shrnula Hana Mrázová. „Z pohledu našich čtenářů je mi líto, že už tak dlouho řešíme v Prachaticích nové prostory pro knihovnu, byť už před deseti lety byla knihovna přestěhována do moderních prostor," dodala.


Ale to je historie a nemá cenu se k ní vracet. „Momentálně jsem šťastná, že byla schválena studie pro novou knihovnu a do rady města míří územní rozhodnutí, aby se podařilo věci dál rozhýbat. Mám na mysli být připraveni na to, pokud by se v příštím roce objevily granty s možností získat peníze na přestavbu hasičské zbrojnice, mohli jsme o dotaci požádat," zvažuje ředitelka prachatické knihovny.


Termín, do kdy by se mohlo podařit to, co ve Vimperku, ale ředitelka Mrázová odhadnout nedokáže. „Není ani jisté to, zda nakonec získáme finanční podporu. Pokud by byl grant již vypsaný, troufla bych si říci, do kdy můžeme s novou knihovnou počítat," upozornila.


Soustředit se proto chce spíše na dílčí kroky. „V loňském roce jsme měli za cíl vypracování studie, což se podařilo. Letos by to mělo být územní rozhodnutí a zjištění ceny za projektovou dokumentaci, protože momentálně se pohybujeme od jednoho do čtyř milionů korun a to je velký rozptyl. Proto potřebujeme odborný náhled, kolik by projektová dokumentace stála," doplnila k plánům pro letošní rok Hana Mrázová.