Mladým tanečníkům a tanečnicím se povedl neuvěřitelný úspěch. Z mistrovství Evropy si přivezli tituly mistrů a vicemistrů. Vybojovali je v celosvětové konkurenci několika tisícovek tanečníků. Titul mistrů Evropy získaly děti ve věku osmi let s choreografií Probuzení skřítků aneb Show rošťáků v disciplíně OPEN DANCE a titul vicemistrů přivezli junioři s choreografií Druhá šance v disciplíně STREET STYLE. Mladí tanečníci si tak zajistili postup na světový šampionát v Americe. Do finále nepostoupila pouze choreografie Sun shine, sun energy. WORLD DANCE MASTERS 2010 se konal od 11. května do 16. května a zúčastnilo se ho na 4000 tanečníků. Tato soutěž byla poprvé letos otevřenou soutěží pro celý svět. Zúčastnily se ji mimo evropských států Mexiko, Rusko, Brazílie nebo Čína. 11.5. a 12.5. 2010 probíhala tzv. kvalifikace, a to pro ty státy, ve kterých dodnes nejsou národní kola, která se slučují s pravidly organizace ESDU. Z ČR tak museli tímto kolem projít všichni, jednalo se o 1000 tanečníků. Kvalifikace znamená velké síto, z něhož se dostane minimum tanečních skupin do hlavního semifinále a následně do finále, kde již všichni bojují o umístění. Jsou zde odlišná pravidla než na soutěžích v ČR. Zde každý bojuje sám za sebe a nezáleží s kolika choreografiemi se v kategorii potká. Porota se řídí přísnými pravidly EU a každá choreografie je přísně obodována. V případě, že nedosáhnete stanovené výše pro postup, končíte. Tím pádem, pokud v určité disciplíně nedosáhlo např. všech 7 choreografií uvedené výše bodů, byla kategorie zrušena. Atmosféra na základě těchto pravidel byla však úžasná. Nikdo nesoutěžil proti druhému, pouze se musel snažit vydat ten nejlepší výkon. Tím pádem se zrušila mezi tanečníky rivalita a všichni se v zákulisí poznávali, fandili si a navzájem jeden druhému dokázali pogratulovat či pochválit jejich provedení apod. Děti měly z této atmosféry velké zážitky, protože získaly nové přátele mezi tanečníky z jiných skupin ČR a všichni se již těší, až se v příští sezoně potkají na soutěžích.
Dětem z Tanečního studia CRABDANCE se tak se dvěma choreografiemi podařilo projít z kvalifikace až do finále. Všichni, včetně rodičů a celého týmu, který se o děti po celý týden staral, si odvezli nezapomenutelné zážitky, plné emocí a radosti. A to i skrze pro všechny velice náročný a vyčerpávající týden, kdy děti po 4 dny pouze závodily. Někdy čekací prostoje na vystoupení byly až 4 hodiny! Děti však mohly i vidět krásné choreografie z celého světa na profesionální úrovni, a tím se motivovat k další práci. Dále zažívaly v přestávkách mezi soutěžením krásné společné chvilky u moře, chytáním krabů, hledání mušliček či u bazénu a na výletě v Poreči, kde navštívily místní akvárium. Tyto společné zážitky jsou pro dobré tým a další spolupráci s dětmi tím nejdůležitějším. Rodiče, děti a sponzoři si zasluhují veliký dík za podporu, velkorysost a skvělý přístup, bez kterého by těchto výsledků a společných zážitků nikdy nebylo.
Tanečníci z tanečního studia CRABDANCE se v květnu zúčastnili nejen ME v Chorvatsku, ale dalších soutěží, kde byli opět úspěšní. Jednalo se o mistrovství Čech v Praze, kde si choreografie Sun shine, sun energy odvezla opět 1. místo, již páté v této sezoně. Zvítězila na všech soutěžích, kterých se v ČR zúčastnila. 2. místo naši nejmladší MINI, pětiletí s choreografií Pohádková louka. Tito tanečníci, kteří soutěží v letos prvně, si tento rok odváží z každé soutěže nádherná první a druhá místa i přesto, že jsou vždy zcela nejmladší ve své kategorii.
Další 2. místo si na této soutěži vytancovala choreografie Probuzení skřítků aneb Show rošťáků, která zazářila na ME. Všechny tyto choreografie získaly postup na MČR o nejlepší taneční skupinu roku 2010 s postupem do TV SHOW na ČT1. Bohužel tento postup probíhal v době, kdy se děti účastnily ME v Chorvatsku. Na MČR jsme tak vyslali naše nejmenší, s Pohádkovou loukou, kteří si přivezli 15. května 2. místo a stali se tak ve svých 5 letech vicemistry ČR. Dále se děti zúčastnily soutěže o Ledečský pohár v Ledči nad Sázavou, odkud si přivezly další krásná ocenění. 1. místo Pohádková louka, 1. místo Sun shine, sun energy 2. místo Probuzení skřítků aneb Show rošťáků, 2. místo Druhá šance. 2. místo Virus – Eva Květoňová. Autorkou všech zmiňovaných choreografií mimo choreografie Virus je Monika Kobanová, hlavní vedoucí Tanečního studia CrabDance. V kategorii junior v choreografii Druhá šance se o hiphopové prvky postarali zvaní lektoři, Martin Gálík a Tomáš Šíma.
5. června děti odjíždí na svou poslední soutěž do Brna a následně je čeká mnoho vystoupení, které jim končí až 3. července. Nejvíce se však tanečníci těší na Slavnosti Zlaté stezky, kde budou moci konečně předvést své choreografie a potěšit jimi své nejbližší a fanoušky, kteří je po celou dobu podporovali a nemohli je do této doby nikde vidět. Příprava na nový rok bude zahájena na letním soustředění v červenci, kterého se zúčastní na 80 dětí. Čeká je jako vždy velmi pestrý program a mnoho tanečních hodin, na což se všichni už moc těšíme.

Monika Kobanová