Červenec


Červenec 2013Téměř čtyři desítky sekáčů obojího pohlaví a rozličného věku se v sobotu 13. července vypravily na volarské Maxovy louky, kde se uskutečnil již pátý ročník Volarského sekáče, což je mezinárodní soutěž v kosení trávy. Díky pomalému nástupu léta čekaly na závodníky místo otav první sena, což byl i důvod, proč se plochy zmenšily na polovinu.


Červenec 2013Husinečtí opět slavili. Ani tyto Husovy oslavy se neobešly bez bohatého kulturního programu. Sobotní dopolední program zahájil příchod věrozvěstů. Ti přišli v doprovodu kapely a několika herců v dobových kostýmech. Jan Hus byl symbolicky upálen už o pátečním večeru oslav. Vimperští divadelníci sehráli scénku, jejímž příběhem bylo zásadní rozhodnutí Mistra Jana Husa o odjezdu do Kostnice. Diváků měli dostatek.


Srpen


Srpen 2013S velkou razancí udeřily bouřky v noci z úterý 6. na středu 7. srpna na Prachaticku. Hasiči zde zaznamenali nejvíce výjezdů z celého kraje. Zasahovali dvanáctkrát. Ve všech případech se jednalo o popadané stromy. Ktiš byla jednou z obcí, kde bylo větrem polámáno několik stromů. „Byla to pořádná bouřka, za poslední roky nic podobného nepamatuji. Tohle byl opravdu živel, kdy nevíte, co ještě přijde," popisuje starostka obce Ilona Mikešová.


Srpen 2013Přehrada je neprůjezdná. Společnost Eurovia převzala staveniště, kterým je celá koruna hráze Husinecké přehrady. Právě tu čeká rekonstrukce, jakou za sedm desítek let od svého postavení přehrada nepamatuje. Začalo se odstraňováním kompletně celé betonové konstrukce koruny.


Září


Září 2013Řidiči poukazují na pracovní tempo při opravě mostu přes Zlatý potok poblíž Vitějovic. Někdy ale prostě pracovat nelze, a tak na staveništi není ani noha. „Když například zalijeme místo betonem, musíme počkat, než zatvrdne. V tu chvíli prostě nemůžeme pracovat," obhajovala práci řemeslníků Jitka Dvořáková z českobudějovické firmy Edikt, která práce na mostě prováděla.


Září 2013S bojovnou náladou a hlavou plnou otázek přišli ve čtvrtek 5. září večer do městského kulturního střediska obyvatelé Vimperku na setkání s vedením města a zástupci společnosti Czech Ordinem RAS. Obyvatelé města nechtějí mít z Vltavy azylový dům. Mají strach o bezpečnost svou a dětí. Na základě toho podnikatel své aktivity zastavil, nechtěl stěhovat lidi do prostředí, kde je taková míra nevole.


Říjen


Říjen 2013ČSSD zvítězila ve všech okresech Jihočeského kraje ve volbách do poslanecké sněmovny parlamentu ve dnech 25. a 26. října. Na Prachaticku získala 20,98%.


Říjen 2013Hřiště v Rumpálově ulici v Prachaticích bylo téměř hotové, na konci října na něm řemeslníci montovali mantinely. „Jde o víceúčelové sportovní hřiště především pro potřeby dětí ze Základní školy ve Vodňanské ulici," ujistil starosta s tím, že společnost Rent Group po dokončení městu hřiště předá formou daru. „Hřiště je určené pro sport, především pro míčové hry," vysvětlil vedoucí odboru investic Jaromír Markytán. Hřiště dostala do správy Základní škola ve Vodňanské ulici v Prachaticích.


Listopad


Listopad 2013Zvon Inocenc již visí ve věži vimperského kostela. Po dvou hodinách byl zvon ve zvonici, další dvě hodiny trvalo jeho zavěšení a připojení. K vyzdvižení dvanácti set kilového nákladu byly přivolány dva jeřáby, hned z počátku bylo potřeba silných paží, které zvon dopraví do kostelních vrat přes hrbolatou prkennou i kamennou podlahu a dva prahy.


Listopad 2013Slavnostním předáním stříbrných a zlatých plaket a také Zlatého kříže 3. třídy poděkovali Oblastního spolku Českého Červeného kříže Prachatice dobrovolným dárcům krve, kteří mají za sebou více než 20, 40 a 80 odběrů krve. Ocenění převzalo celkem 42 držitelů stříbrné a zlaté medaile prof. MUDr. Jana Jánského a dva držitelé Zlatého kříže 3. třídy.

Prosinec


Prosinec 2013V jeden veliký improvizovaný smíšený sbor se proměnili 10. prosince všichni, kteří dorazili na Velké náměstí v Prachaticích, aby se zapojili do celorepublikové akce Česko zpívá koledy. Zpívalo se i ve Vimperku, na Kvildě a v Nové Peci.

Prosinec 2013Padesát pověstí, které vycházejí v Prachatickém deníku, mají čtenáři v elektronické knížce. Druhý díl elektronické knihy Šumavské povídání od Jaroslava Pulkrábka, jenž pověsti pravidelně píše pro Prachatický deník, spatřil světlo světa 4. prosince v pravé poledne v prachatické radnici. Prvními virtuálními čtenáři se stali žáci šestých tříd ze Základní školy ve Vodňanské ulici a prachatičtí senioři. Elektronickou knihu si mohou vypůjčit čtenáři městské knihovny v elektronické čtečce.