Doposud využívané malé čističky by měly být postupně nahrazeny. „Současný stav našich čističek je prozatím vyhovující. Podle analýz, které jsme nechávali vypracovat, by se ale zhruba do třech let stejně musely opravovat. Proto jsme se rozhodli, že o dotaci požádáme už letos, abychom nevyhovující stav později nemuseli řešit naráz,“ popsal stav v obci starosta Zdeněk Kantořík s tím, že stavba musí navíc podléhat přísným kritériím pro chráněnou krajinnou oblast, kam Zdíkov spadá.
Nejen náležitosti stavby nové čistírny odpadních vod ale musejí zastupitelé řešit. Čeká je také dokončení kanalizace a vodovodu. „Dostavba se bude provádět na území Zdíkova a Masákovy Lhoty, upřesnil starosta.
Za posledních čtyřicet let jde podle Kantoříka o největší investici, kterou obec zahrnula do svých plánů. Vše je ovšem podmíněno získáním dotace. „O ní jsme požádali z fondů Evropské unie. První kontrolou naše žádost prošla. V současné době už jen čekáme na rozhodnutí. Pokud peníze získáme, s rekonstrukcí začneme na přelomu dubna a května,“ plánuje starosta Kantořík.
Nová čistírna odpadních vod vyjde na zhruba sto milionů korun, z rozpočtu obce půjde patnáct procent z celkových investic.